Perły polskiego kina od dziś w każdej szkole

  Perły polskiego kina od dziś w każdej szkole

  Jacek Sobczyński

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Konferencją prasową oraz pokazową lekcją sztuki filmowej zainaugurowano uroczyste wejście projektu Filmoteka Szkolna do poznańskich szkół średnich i gimnazjalnych. Oba wydarzenia odbyły się wczoraj w budynku V Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Zmartwychwstańców.
  Filmoteka Szkolna jest inicjatywą, wcieloną w życie dzięki Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej oraz Polskiemu Wydawnictwu Audiowizualnemu. W jej skład wchodzi 26płyt DVD z filmami, wybranymi przez blisko 40 filmoznawców. Zbiór nie przedstawia kanonu filmu polskiego, zawarte w nim dzieła mają pomóc uczniom w wykształceniu filmowej wrażliwości oraz rozpoznawaniu kinowych środków wyrazu.


  Obecni na konferencji prasowej goście jednoznacznie pochwalili pomysł ofiarowania pakietu każdej ponadpodstawowej szkole w Polsce (komplety wysłano do ponad 14 tys. placówek).

  - To wydarzenie bez precedensu w skali światowej. Projekt ten jest realizacją marzeń wielu pokoleń filmoznawców i nauczycieli, a zarazem renesansem związku młodej widowni z polskim kinem - tak o Filmotece Szkolnej mówił prof. Marek Hendrykowski z poznańskiego Zakładu Filmu i Telewizji UAM.

  Przygotowania do skompletowania zestawu 26 filmów trwały ponad 3 lata. Tak długi okres wymusiła cyfrowa rekonstrukcja oraz uporządkowanie praw autorskich do części obrazów. Efektem tych starań jest box, w skład którego wchodzą nie tylko filmy fabularne, ale i dokumenty, animacje czy etiudy studenckie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo