Emerytura kobiet - wiek - lata pracy

Emerytura kobiet - wiek - lata pracy

Milena Kochanowska

Głos Wielkopolski

Aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Emerytura kobiet - wiek - lata pracy

Emerytura kobiet - wiek - lata pracy. Na pytania kobiet dotyczące emerytury odpowiada Antonina Żelek z I oddziału ZUS-u w Poznaniu ©Archiwum

Emerytura kobiet - wiek - lata pracy. Na pytania kobiet dotyczące emerytury odpowiada Antonina Żelek z I oddziału ZUS-u w Poznaniu. To warto przeczytać!
Emerytura kobiet - wiek - lata pracy

Emerytura kobiet - wiek - lata pracy. Na pytania kobiet dotyczące emerytury odpowiada Antonina Żelek z I oddziału ZUS-u w Poznaniu ©Archiwum

Nadal pracuję, ale od marca zeszłego roku jestem na emeryturze obliczonej według nowych zasad. Kiedy mogę wystąpić o jej przeliczenie?
Antonina Żelek z I oddziału ZUS-u w Poznaniu: Ponowne ustalenie emerytury przyznanej według nowych zasad może nastąpić nie wcześniej niż po upływie roku kalendarzowego lub po ustaniu ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Ponowne ustalenie emerytury przyznanej według nowych zasad może nastąpić nie wcześniej niż po upływie roku kalendarzowego lub po ustaniu ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.W wyniku zmian przepisów straciłam możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę z racji wykonywania pracy w szczególnych warunkach. Czy przysługuje mi jakaś rekompensata?

Antonina Żelek z I oddziału ZUS-u w Poznaniu: Prawo do uzyskania rekompensaty mają osoby urodzone po 1948 r., które przed 1 stycznia 2009 r. wykonywały przez co najmniej 15 lat prace w szczególnych warunkach lub charakterze w rozumieniu przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2008 r., ale nie nabyły prawa do wcześniejszej emerytury na podstawie przepisów ustawy emerytalnej ani do emerytury pomostowej. Rekompensata jest dodatkiem do kapitału początkowego.


Dostaję rentę rodzinną po mężu. Myślałam, że dostanę sto procent bo zrezygnowałam ze swojej emerytury. Dlaczego nie przyznano mi całości tylko 85 proc. świadczenia męża?

Antonina Żelek z I oddziału ZUS-u w Poznaniu: Renta rodzinna dla jednej osoby uprawnionej wynosi 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu. Jeśli zaś jedna osoba ma prawo do kilku świadczeń, wypłaca się jedno z nich - wyższe lub wybrane przez zainteresowanego.


Jestem rencistką i jednocześnie pracuję. W tym roku kończę wiek emerytalny. Czy mogę złożyć wniosek o przyznanie emerytury skoro nadal będę kontynuowała zatrudnienie bez rozwiązywania umowy?

Antonina Żelek z I oddziału ZUS-u w Poznaniu: Tak. W przypadku nabycia prawa do emerytury, ZUS wyda decyzję ustalając wysokość świadczenia, ale wstrzyma jego wypłatę z powodu nie rozwiązania przez panią stosunku pracy i nadal będzie wypłacał rentę.


Nie pracowałam w szczególnych warunkach, ale chciałabym skorzystać z wcześniejszego przejścia na emeryturę. Czy jest taka możliwość?
Antonina Żelek z I oddziału ZUS-u w Poznaniu: Kobiecie, która nie osiągnie określonego dla niej wieku emerytalnego, przysługuje emerytura częściowa, jeżeli spełni łącznie następujące warunki: ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 35 lat oraz osiągnie wiek wynoszący co najmniej 62 lata. Wysokość emerytury częściowej wynosi 50 procent kwoty emerytury pełnej i nie podlega podwyższeniu do kwoty najniższej emerytury.


Wiek emerytalny wymagany do przyznania emerytury osiągnę w przyszłym roku. Czy będzie jeszcze możliwość ustalenia części tej emerytury w starej wysokości?

Antonina Żelek z I oddziału ZUS-u w Poznaniu: Ustawa zmieniająca przewiduje możliwość ustalenia emerytury w mieszanej wysokości także dla osób, które wiek emerytalny osiągną w 2014 r. Wysokość emerytury mieszanej dla tych osób będzie ustalana według odpowiedniego procentu "starej" i "nowej" emerytury - odpowiednio 20 i 80 proc.


W 2009 r. przeszłam na emeryturę. Od następnego dnia po otrzymaniu decyzji rozpoczęłam działalność gospodarczą, którą prowadziłam do końca lutego br. Z tej racji płaciłam składkę zdrowotną. Czy mogę ubiegać się o ponowne przeliczenie emerytury z uwzględnieniem okresu prowadzenia działalności?
Antonina Żelek z I oddziału ZUS-u w Poznaniu: Nie. Do ustalenia wysokości podstawy wymiaru świadczenia przyjmuje się tylko okresy, za które płacono składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Z uwagi na to, że w okresie prowadzenia działalności gospodarczej płaciła pani tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne, nie ma podstaw do zaliczenia tego okresu do wymiaru świadczenia.


Pobieram rentę rodzinną po mężu. Za pięć lat ukończę wiek emerytalny i będę mogła ubiegać się o emeryturę z I i II filaru. Czy w momencie przejścia na emeryturę stracę prawo do renty rodzinnej?

Antonina Żelek z I oddziału ZUS-u w Poznaniu: Wszystko zależy od tego, które świadczenie okaże się korzystniejsze. Gdy złoży pani wniosek o przyznanie emerytury, ZUS wyda decyzję ustalającą prawo do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - I filar i okresowej emerytury kapitałowej - II filar. Podejmie natomiast wypłatę emerytury z II filaru wraz ze świadczeniem wyższym z FUS.

1 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

niekorzystne przeliczenia emerytur 2013

Maria (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 177 / 104

Kiedy Ministerstwo Pracy przeanalizuje niekorzystne przeliczenia emerytur 2013!!!!obecnie mam obliczana emeryture powszechna przechodzac z wczesniejszej ,ktora byla przywilejem ,z ktorej...rozwiń całość

Kiedy Ministerstwo Pracy przeanalizuje niekorzystne przeliczenia emerytur 2013!!!!obecnie mam obliczana emeryture powszechna przechodzac z wczesniejszej ,ktora byla przywilejem ,z ktorej skorzystalam poniewaz stracilam prace ,ktora mialam przyznana w 2010 roku i dlaczego teraz odliczaja mi od kapitalu poczatkowego ?????jakim prawem!!!!!!nakladaja ustawe na ustawe i dlaczego nowe przepisy nie obowiazyja od 12.2013 tylko od 01.2013!!!!!!!!!!!!!czy ktos czyta to co podpisuje!!!!!!!zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

emerytury

MIECIK (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 50 / 49

Nie trzeba było składać wniosku o emeryturę w wieku powszechnym tylko nadal pobierać wcześniejszą,która jest dożywotnią.sama na siebie uplotła pani bat!

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo