18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura kobiet - wiek - lata pracy

Milena Kochanowska
Emerytura kobiet - wiek - lata pracy. Na pytania kobiet dotyczące emerytury odpowiada Antonina Żelek z I oddziału ZUS-u w Poznaniu
Emerytura kobiet - wiek - lata pracy. Na pytania kobiet dotyczące emerytury odpowiada Antonina Żelek z I oddziału ZUS-u w Poznaniu Archiwum
Emerytura kobiet - wiek - lata pracy. Na pytania kobiet dotyczące emerytury odpowiada Antonina Żelek z I oddziału ZUS-u w Poznaniu. To warto przeczytać!

Nadal pracuję, ale od marca zeszłego roku jestem na emeryturze obliczonej według nowych zasad. Kiedy mogę wystąpić o jej przeliczenie?
Antonina Żelek z I oddziału ZUS-u w Poznaniu: Ponowne ustalenie emerytury przyznanej według nowych zasad może nastąpić nie wcześniej niż po upływie roku kalendarzowego lub po ustaniu ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.
**

Ponowne ustalenie emerytury przyznanej według nowych zasad może nastąpić nie wcześniej niż po upływie roku kalendarzowego lub po ustaniu ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

**

W wyniku zmian przepisów straciłam możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę z racji wykonywania pracy w szczególnych warunkach. Czy przysługuje mi jakaś rekompensata?
Antonina Żelek z I oddziału ZUS-u w Poznaniu: Prawo do uzyskania rekompensaty mają osoby urodzone po 1948 r., które przed 1 stycznia 2009 r. wykonywały przez co najmniej 15 lat prace w szczególnych warunkach lub charakterze w rozumieniu przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2008 r., ale nie nabyły prawa do wcześniejszej emerytury na podstawie przepisów ustawy emerytalnej ani do emerytury pomostowej. Rekompensata jest dodatkiem do kapitału początkowego.


Dostaję rentę rodzinną po mężu. Myślałam, że dostanę sto procent bo zrezygnowałam ze swojej emerytury. Dlaczego nie przyznano mi całości tylko 85 proc. świadczenia męża?

Antonina Żelek z I oddziału ZUS-u w Poznaniu: Renta rodzinna dla jednej osoby uprawnionej wynosi 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu. Jeśli zaś jedna osoba ma prawo do kilku świadczeń, wypłaca się jedno z nich - wyższe lub wybrane przez zainteresowanego.


Jestem rencistką i jednocześnie pracuję. W tym roku kończę wiek emerytalny. Czy mogę złożyć wniosek o przyznanie emerytury skoro nadal będę kontynuowała zatrudnienie bez rozwiązywania umowy?

Antonina Żelek z I oddziału ZUS-u w Poznaniu: Tak. W przypadku nabycia prawa do emerytury, ZUS wyda decyzję ustalając wysokość świadczenia, ale wstrzyma jego wypłatę z powodu nie rozwiązania przez panią stosunku pracy i nadal będzie wypłacał rentę.

Nie pracowałam w szczególnych warunkach, ale chciałabym skorzystać z wcześniejszego przejścia na emeryturę. Czy jest taka możliwość?
Antonina Żelek z I oddziału ZUS-u w Poznaniu: Kobiecie, która nie osiągnie określonego dla niej wieku emerytalnego, przysługuje emerytura częściowa, jeżeli spełni łącznie następujące warunki: ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 35 lat oraz osiągnie wiek wynoszący co najmniej 62 lata. Wysokość emerytury częściowej wynosi 50 procent kwoty emerytury pełnej i nie podlega podwyższeniu do kwoty najniższej emerytury.


Wiek emerytalny wymagany do przyznania emerytury osiągnę w przyszłym roku. Czy będzie jeszcze możliwość ustalenia części tej emerytury w starej wysokości?

Antonina Żelek z I oddziału ZUS-u w Poznaniu: Ustawa zmieniająca przewiduje możliwość ustalenia emerytury w mieszanej wysokości także dla osób, które wiek emerytalny osiągną w 2014 r. Wysokość emerytury mieszanej dla tych osób będzie ustalana według odpowiedniego procentu "starej" i "nowej" emerytury - odpowiednio 20 i 80 proc.

W 2009 r. przeszłam na emeryturę. Od następnego dnia po otrzymaniu decyzji rozpoczęłam działalność gospodarczą, którą prowadziłam do końca lutego br. Z tej racji płaciłam składkę zdrowotną. Czy mogę ubiegać się o ponowne przeliczenie emerytury z uwzględnieniem okresu prowadzenia działalności?
Antonina Żelek z I oddziału ZUS-u w Poznaniu: Nie. Do ustalenia wysokości podstawy wymiaru świadczenia przyjmuje się tylko okresy, za które płacono składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Z uwagi na to, że w okresie prowadzenia działalności gospodarczej płaciła pani tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne, nie ma podstaw do zaliczenia tego okresu do wymiaru świadczenia.


Pobieram rentę rodzinną po mężu. Za pięć lat ukończę wiek emerytalny i będę mogła ubiegać się o emeryturę z I i II filaru. Czy w momencie przejścia na emeryturę stracę prawo do renty rodzinnej?

Antonina Żelek z I oddziału ZUS-u w Poznaniu: Wszystko zależy od tego, które świadczenie okaże się korzystniejsze. Gdy złoży pani wniosek o przyznanie emerytury, ZUS wyda decyzję ustalającą prawo do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - I filar i okresowej emerytury kapitałowej - II filar. Podejmie natomiast wypłatę emerytury z II filaru wraz ze świadczeniem wyższym z FUS.

Pracuję w szczególnym charakterze z niepełnosprawnymi dziećmi. Mam 50 lat, więc nie mogłam przejść na wcześniejszą emeryturę. Kiedy będę mogła przejść na emeryturę pomostową?
Antonina Żelek z I oddziału ZUS-u w Poznaniu: Prawo do emerytury pomostowej przysługuje pracownikowi urodzonemu po 31 grudnia 1948 r. Kobieta będzie mogła przejść na emeryturę pomostową na ogólnych zasadach po osiągnięciu wieku co najmniej 55 lat, jeżeli spełni łącznie następujące warunki: ma okres pracy w szczególnych warunkach lub charakterze wynoszący co najmniej 15 lat, posiada okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat, wykonywała prace w szczególnych warunkach lub charakterze zarówno przed 1 stycznia 1999 r. jak i po 31 grudnia 2008 r. oraz rozwiązała stosunek pracy.

Jestem na wcześniejszej emeryturze. Wiek emerytalny skończę w 2018 r. Jak będzie wyliczona moja emerytura?
Antonina Żelek z I oddziału ZUS-u w Poznaniu: Nowa emerytura to równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia emerytury, tzn. kwoty zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne zapisanych na pani indywidualnym koncie w ZUS-ie oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego przez średnie dalsze trwanie życia. Według przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2013 r., podstawa obliczenia emerytury ulega pomniejszeniu o kwoty pobieranych emerytur przed osiągnięciem pełnego wieku emerytalnego. Oznacza to, że część emerytury wyliczonej na podstawie składek zgromadzonych na indywidualnym koncie w ZUS-ie zostanie pomniejszona o kwotę pobranej wcześniejszej emerytury.

W moim zakładzie pracy uzyskałam informację, że do wniosku o kapitał początkowy muszę złożyć oryginały dokumentów potwierdzających okresy składkowe i nieskładkowe. Czy mogę dołączyć kserokopie tych dokumentów?
Antonina Żelek z I oddziału ZUS-u w Poznaniu: Do wniosku o ustalenie kapitału początkowego, tak jak do wniosku o emeryturę lub rentę, dowody potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe, a także wysokość osiąganego wynagrodzenia należy dołączyć w oryginale. Tak jak oryginał traktuje się odpis notarialny dokumentu lub jego kserokopię poświadczoną przez notariusza. ZUS może dopuścić przyjęcie jedynie kserokopii książeczki wojskowej, odpisu aktu urodzenia dziecka lub dyplomu ukończenia szkoły wyższej - po poświadczeniu przez pracodawcę zgodności tych dokumentów z oryginałem. Oryginały dokumentów ZUS zwraca po wykorzystaniu, z wyjątkiem zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (druku ZUS Rp-7).

Urodziłam się 5 kwietnia 1955 r. Czy dla kobiet z mojego rocznika również został wydłużony wiek emerytalny?
Antonina Żelek z I oddziału ZUS-u w Poznaniu: Podwyższenie wieku emerytalnego dotyczy kobiet urodzonych po dniu 31 grudnia 1952 r. Dla kobiet urodzonych od 1 kwietnia 1955 r. do 30 czerwca 1955 r. wiek emerytalny wynosi 60 lat i 10 miesięcy.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski