18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lucyna Białk-Cieślak - to ona jest Kobietą Przedsiębiorczą 2012 Poznania! [ROZMOWA]

Paulina Jęczmionka
Lucyna Białk-Cieślak
Lucyna Białk-Cieślak
Z Lucyną Białk-Cieślak, dyrektorką Poznańskiego Centrum Edukacji Ustawicznej i Praktycznej, która zwyciężyła w plebiscycie "Kobieta Przedsiębiorcza Poznań 2012", rozmawia Paulina Jęczmionka.

ZOBACZ: KOBIETA PRZEDSIĘBIORCZA 2012 - WYNIKI

Przez lata pracowała Pani w oświacie, będąc dyrektorem szkół, kuratorem oświaty. Dlaczego zaangażowała się Pani w działalność edukacyjną łączącą się ściśle z biznesem?
Lucyna Białk-Cieślak
: Biznes zbliża się coraz bardziej do szkół, zwłaszcza takich jak Poznańskie Centrum Edukacji Ustawicznej i Praktycznej, które podnosi kwalifikacje młodych i dorosłych. To nieuniknione i niezwykle potrzebne. Dzięki kontaktowi z biznesem zdobywamy informacje o zapotrzebowaniu na rynku pracy oraz o tym, jak mamy rozwijać kierunki kształcenia. I dajemy firmom wykwalifikowane, doświadczone w praktyce kadry.

Ta wymiana informacji jest wpisana w klaster edukacyjny, który Pani zainicjowała. Jak on działa?
Lucyna Białk-Cieślak
: Na podstawie porozumienia zawiązujemy współpracę pomiędzy podmiotami rynku pracy. Do klastra należą firmy, instytucje, uczelnie. I wspólnie podejmujemy działania.

Co to oznacza dla uczniów i słuchaczy PCEUiP?
Lucyna Białk-Cieślak
: Dzięki współpracy z biznesem i unijnym pieniądzom stworzyliśmy w Centrum najnowocześniejsze w Polsce laboratoria i pracownie, z których korzystają nasi uczniowie. A to oznacza, że zdobywają kwalifikacje i uprawnienia o randze europejskiej. W efekcie są więc bardzo mobilni i pożądani na rynku pracy. Dzięki wymianie informacji w klastrze, pracodawcy dają im oferty pracy. W ten sam sposób działają współpracujące z nami agencje pośrednictwa. Dzisiaj w szkole, jutro w pracy - to nasze motto. A z drugiej strony, firmy same korzystają z laboratoriów i organizują kursy doszkalające dla pracowników. W ten sposób udało się nam pokazać, że kształcenie można dopasować do potrzeb rynku.

Udało się też np. podnieść o 200 proc. liczbę uczniów w PCEUiP, wprowadzić innowacyjne kierunki nauczania. Jakie jest kolejne wyzwanie?
Lucyna Białk-Cieślak
: Kierunki działań ustalamy na bieżąco ze wszystkimi członkami klastra. Na pewno nadal będziemy mocno inwestować w takie kierunki kształcenia, jak energetyka odnawialna i mechatronika. Bo to zawodowa przyszłość dla rzeszy młodych. Bardzo liczymy też na nowe rozdanie unijnych pieniędzy. Na pewno będziemy startować w konkursach i przygotowywać wiele projektów.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski