Tym razem każą nam płacić za deszcz

  Tym razem każą nam płacić za deszcz

  Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Od lipca będziemy płacić nie tylko za wodę płynącą z naszych kranów, ale i tę padającą z nieba. Podczas dzisiejszej sesji zostaną przedstawione stawki opłat za ścieki opadowe i roztopowe, czyli tak zwaną deszczówkę.
  Co prawda poznańskie władze ograniczyły nieco swoje apetyty i zaproponowały dopłaty do dwóch grup odbiorców, ale nie zmienia to faktu, że mieszkańców i firmy czeka kolejny wydatek. Poza tym nie wiadomo, czy zostaną one utrzymane w przyszłym roku. Zdaniem Krzysztofa Mączkowskiego, radnego PiS, prezydent popełnia błąd. Wnosząc najpierw opłaty, zaprzepaszcza ideę, której one służą.

  Projekt uchwały w sprawie opłat za ścieki opadowe i roztopowe nie po raz pierwszy trafi pod obrady Rady Miasta.
  Dotychczas regularnie prezydent go wycofywał, ponieważ radni nie byli gotowi go poprzeć. Teraz z nieoficjalnych informacji wynika, że udało się znaleźć większość w radzie dla tego pomysłu. Jego zwolennicy zasłaniają się ustawą o zbiorowym odprowadzaniu wody i zbiorowym odprowadzaniu ścieków z 2001 roku oraz rozporządzeniem ministra budownictwa z 26 czerwca 2006 roku. Mówią one, że jeśli wody deszczowe lub z topniejącego śniegu spływają do ulicznych studzienek i trafiają do oczyszczalni, to właściciel kanalizacji i oczyszczalni może dochodzić zwrotu kosztów. Może, ale nie musi.

  - Z punktu widzenia prawa istnieje możliwość dopłaty i utrzymania dotychczasowego stanu - zwrócił uwagę Tomasz Lewandowski, radny LiD, po pierwszej próbie wprowadzenia projektu pod obrady rady.
  Pierwotna propozycja prezydenta spotkała się z krytyką. Radnych zaalarmowały między innymi spółdzielnie mieszkaniowe, które szybko obliczyły o ile musiałyby podnieść czynsze.

  Mieszkańcy Rataj zapłaciliby na przykład o 5-6 złotych więcej miesięcznie. Dlatego poznańskie władze zmodyfikowały nieco swoje stanowisko, proponując dopłaty do wybranych odbiorców. Uchwała przewiduje cztery grupy. Pierwsza obejmuje powierzchnie z portów, lotnisk, terenów przemysłowych, handlowych, dróg, parkingów (0,13 zł za mkw.). Do drugiej zaliczono powierzchnie dróg wewnętrznych i parkingów na osiedlach mieszkaniowych (0,13 zł za mkw.). Trzecia ustala stawkę 0,08 zł za mkw. dachów budynków przemysłowych, handlowych, usługowych itp.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Podnieśmy się... Poznańczycy!

  Bolek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  No niestety...Czy na prawdę w tym mieście, wśród pond 470.000 mieszkańców, nie można znaleźć kilku, którzy byli by wstanie zastąpić pięknego Rysia z jego składankową ekipą ? Czy wiceprezydenta od...rozwiń całość

  No niestety...Czy na prawdę w tym mieście, wśród pond 470.000 mieszkańców, nie można znaleźć kilku, którzy byli by wstanie zastąpić pięknego Rysia z jego składankową ekipą ? Czy wiceprezydenta od spraw komunalnych trzeba szukać w Lesznie ? Na prawdę poznańczycy podnieśmy się i zmieńmy obraz tego miasta, gdzie Rysio trzyma się fotela obiema już rękoma, że nawet Sąd nie jest w stanie go namówić do honorowego ustąpienia! Teraz za podatek od wody deszczowej cała Polska znów będzie o nas mówić! Ale czy o to nam chodzi ?
  Bolekzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tym razem każą nam płacić za deszcz

  błazen (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Mieszkańcy Poznania mają największe nieszczeście jakie może ich spotkać "nieszczeście najgłubszej władzy" jak im pomóc nie sposób opisać trzeba po prostu dobrze wybierać. Mam tym większą...rozwiń całość

  Mieszkańcy Poznania mają największe nieszczeście jakie może ich spotkać "nieszczeście najgłubszej władzy" jak im pomóc nie sposób opisać trzeba po prostu dobrze wybierać. Mam tym większą satysfakcję że ten stan przewidziałem. Mamy w kraju najdroższe misto jest się czym szczycić. Z hosztaplerami trzeba walczyć a nie ich wybierać.Pa mondrale.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo