Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiceminister pracy zapowiada zmniejszenie bezrobocia wśród młodych

Paulina Jęczmionka
Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznej, od środy spotyka się z pracownikami wielkopolskich urzędów pracy. Omawia z nimi planowaną reformę tych instytucji. A także - nową inicjatywę unijną na rzecz zatrudnienia młodych ludzi. Polska może na te działania dostać nawet 200 mln euro.

Komisja Europejska przygotowała nowy pakiet regulacji, które mają wprowadzić w państwach UE nowe metody zwalczania bezrobocia. Ministrowie pracy negocjują teraz wspólną wizję tej inicjatywy.

- Polska wspiera tę inicjatywę, ale teraz negocjujemy korzystne dla nas rozwiązania. Ważą się też kwestie wydatkowania pieniędzy na ten cel z Europejskiego Funduszu Społecznego. Liczymy, że będą one dostępne na początku nowej perspektywy, czyli w 2014 roku - mówił w Poznaniu Jacek Męcina, wiceminister pracy.

Decyzji dotyczących przyznania konkretnych kwot pieniędzy na razie jeszcze nie ma. Wiadomo jednak, że Unia chce przeznaczyć z Europejskiego Funduszu Społecznego 6 miliardów euro na inicjatywę wspierania zatrudnienia osób poniżej 25. roku życia. Polska ma otrzymać 200 mln euro z tej kwoty. Nie ustalono jeszcze na co konkretnie będzie musiała pieniądze wydać.

- Na pewno chcemy wprowadzić do naszego prawa postulowaną przez Komisję Europejską zasadę, że jeśli młodzi ludzie w ciągu czterech miesięcy nie znajdą zatrudnienia, to otrzymają pomoc od państwa - mówił Jacek Męcina. - Mamy zamiar stawiać na staże, praktyki zawodowe, studia podyplomowe, dotacje na własną działalność gospodarczą czy np. couching, czyli wspieranie młodych przez młodych.

Andrzej Grzyb, szef wielkopolskiego PSL i poseł w Parlamencie Europejskim, zapowiedział, że pieniądze na nową inicjatywę będą przechodzić przez urzędy i hufce pracy. Te pierwsze mają niebawem przejść znaczącą reformę. W tym celu wiceminister Jacek Męcina odwiedza placówki w Wielkopolsce.

- Konsultujemy z pracownikami urzędów założenia reformy - mówi Jacek Męcina. - Musimy poprawić efektywność urzędów pracy. Jej wskaźnik w skali całego kraju wynosi 55 proc. Wśród propozycji jest np. zmniejszenie biurokracji, wprowadzenie doradców klienta oraz podzielić rejestrację na tych, którzy naprawdę szukają pracy i chcą mieć status bezrobotnego oraz na tych, którym zależy tylko na składkach na ubezpieczenie.

Reforma ma wejść w życie wraz z początkiem 2014 roku.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski