18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobieta Przedsiębiorcza 2012: Edukacja jest domeną kobiet przedsiębiorczych

Paulina Jęczmionka, Mateusz Pilarczyk
Lucyna Białk-Cieślak SMS:SUPER.99 na nr 72355
Lucyna Białk-Cieślak SMS:SUPER.99 na nr 72355 archiwum
Edukacja i oświata uchodzą za domenę kobiet. Wśród nauczycieli z reguły dominują panie. Nie tylko dlatego, że świetnie radzą sobie z wychowywaniem młodzieży. Również dlatego, że potrafią sprostać oczekiwaniom zmieniającego się rynku, są otwarte na innowacje i potrafią przekonać do nich nie tylko młodych, ale i seniorów. To kobiety przedsiębiorcze po prostu.

Lucyna Białk-Cieślak niemal od zawsze była związana z edukacją. Była dyrektorem III LO w Poznaniu i liceum w Pobiedziskach. Pełniła też funkcję wielkopolskiego kuratora oświaty. Mimo iż z wykształcenia jest historykiem, to stworzyła w Poznaniu prawdziwą edukacyjną perełkę w zakresie kształcenia zawodowego i technicznego.

Bo przeorganizowała, wprowadziła nowy sposób zarządzania i kierunki nauczania w Poznańskim Centrum Edukacji Ustawicznej i Praktycznej. Zainicjowała w nim pierwszy w Polsce zachodniej, nowoczesny klaster edukacyjny.

- Postanowiliśmy stworzyć centrum branżowe na europejskim poziomie, które będzie odpowiadało potrzebom rynku pracy - mówi Lucyna Białk-Cieślak. - Dlatego wprowadziliśmy do oferty nowe zawody, jak np. technik mechatronik, technik urządzeń i systemów odnawialnych czy mechanik lotniczy. A przede wszystkim zbudowaliśmy sieć partnerstwa, czyli współpracy z uczelniami, instytucjami, firmami. I dzięki temu otwieramy kolejne laboratoria.

Dzięki takiej współpracy powstało pierwsze w Polsce laboratorium energii odnawialnej. To sukces nie tylko szkoły, ale i miasta, bo szkół średnich kształcących w tym zakresie praktycznie nie ma. Podobnie, jak brakuje placówek, w których łączy się teorię z praktyką - także tą zawodową w firmach.

- Nasi uczniowie odbywają praktyki zarówno w Polsce, jak i za granicą - mówi Białk-Cieślak. - W trzeciej klasie technikum każdy z nich dostaje już atrakcyjne oferty pracy.
Dlatego od czterech lat liczba uczniów w PCEUiP wzrosła o 200 proc. O jeszcze więcej - 500 proc. - wzrosła z kolei liczba uczestników kursów kwalifikacyjnych dla dorosłych.

O edukacji, ale i aktywizacji tych ostatnich, będących już w kwiecie wieku, myśli Maria Nowicka, prezeska Stowarzyszenia Ludzi III Wieku Świerczewski Krąg i miejska radna. Od lat działa na rzecz aktywizacji seniorów.

- Aktywność fizyczna i intelektualna daje im dłuższe życie w dobrym zdrowiu. Tu nie ma wątpliwości - uważa Maria Nowicka.
Radna przyznaje, że duża część działalności stowarzyszenia skupia się na zachęceniu seniorów do wyjścia z domu.

- Mamy bogaty program i zawsze łączymy zajęcia z edukacją. Nie mówimy tylko: "idźcie na gimnastykę", ale tłumaczymy, dlaczego jest ważna i w czym pomoże seniorowi - wyjaśnia Maria Nowicka.

Kursy komputerowe, zajęcia z dietetykiem czy psychologiem, masaż usprawniający - długo można by wymieniać inicjatywy Świerczewskiego Kręgu. Jedną z nich było ubiegłoroczne seminarium Finanse 50+. Stowarzyszenie zajęło też pierwsze miejsce w konkursie "Aktywizacja seniorów przez edukację".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski