Bezrobocie już wzrosło

  Bezrobocie już wzrosło

  Joanna Pieńczykowska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Bezrobocie zaczyna szybko rosnąć. W grudniu stopa bezrobocia wzrosła do 9,5 proc., podczas gdy jeszcze w październiku wynosiła 8,8 proc. - wynika z najnowszych analiz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
  To znaczący wzrost, który dla Polaków, przyzwyczajonych do spadającej stopy bezrobocia, może być szokiem. Tylko w ciągu jednego miesiąca szeregi bezrobotnych powiększyły się aż o 75,9 tys. osób, a w porównaniu do października jest ich więcej o ok. 120 tys. Łącznie pracy szuka obecnie nawet półtora miliona Polaków.

  Resort pracy uspokaja: w przyszłym roku nie grozi nam znaczący wzrost bezrobocia: w optymistycznym scenariuszu w przyszłym roku ustabilizuje się na obecnym poziomie, a w najczarniejszym - wzrośnie o 2 pkt procentowe. Zdaniem wiceminister Czesławy Ostrowskiej rejestrują się osoby, z którymi firmy nie przedłużyły umów na czas określony, a także wracające z zagranicy.
  Większość ekonomistów jest jednak zdania, że bezrobocie będzie rosło, a prognozy wzrostu wahają się od 1 do 3 pkt proc.

  Coraz bardziej niepokojące wieści nadchodzą z polskich firm: wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym spadł do poziomu najniższego od 1992 r. - wynika z najnowszego badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Ponad 60 proc. firm informuje o spadku zamówień, a 67 proc. spodziewa się pogorszenia sytuacji, nadzieję na poprawę kondycji gospodarki ma tylko 1,5 proc.
  Zwolnienia zapowiada coraz więcej firm, zaś coraz mniej ofert trafia do urzędów pracy. W grudniu zanotowano ich w kraju zaledwie 46,3 tys., o 14,2 tys. mniej niż w listopadzie.
  Ministerstwo Pracy już szuka sposobów na walkę z bezrobociem. Między innymi chce zmienić kodeks pracy tak, aby firmy zamiast zwalniać, mogły skracać czas pracy, a pracownicy mogliby później to odpracować. Projekt będzie negocjowany z Komisją Trójstronną.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo