Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy były gracz Lecha zostanie Polakiem?

Andrzej Rembowski
Justin Nnorom równie ambitnie jak na boisku walczy o polskie obywatelstwo
Justin Nnorom równie ambitnie jak na boisku walczy o polskie obywatelstwo Waldemar Wylegalski
Justin Nnorom, były nigeryjski piłkarz Lecha Poznań, od dwóch lat stara się o polskie obywatelstwo. Administracja byłego już wojewody Tadeusza Dziuby odmówiła, argumentując, że Nnorom nie może mieć podwójnego obywatelstwa.

Nigeryjskie piłkarz trafił do Lecha Poznań jesienią 1998 roku z rodzimego klubu BCC Lions Gboko. Przez kibiców Kolejorza zapamiętany został dzięki zdobyciu bramki w spotkaniu z Legią Warszawa w 1999 roku. Dokonał tego minutę po wejściu na boisko z ławki rezerwowych. Lech zremisował wówczas 1:1. Po sezonie 2003/04 Nigeryjczyk zakończył karierę.

Obecnie jest właścicielem firmy zajmującej się szkoleniami językowymi w przedsiębiorstwach. Mieszka w Poznaniu z żoną Agnieszką i dziećmi: Eryką i Alanem. Od 2007 roku stara się o polskie obywatelstwo. Bezskutecznie. Były wojewoda odrzucał jego wnioski, argumentując, że musi się on zrzec nigeryjskiego paszportu.

- Obowiązujące w Polsce przepisy nie zabraniają posiadania podwójnego obywatelstwa. Moi koledzy w innych częściach Polski, którzy tak jak ja przyjechali, żeby wesprzeć polską piłkę nożną, otrzymali obywatelstwo bez konieczności utraty dotychczasowego - mówi Justin Nnorom. - W Nigerii mam rodzinę i chcę mieć możliwość bezwizowego przejazdu do nich. W moim kraju zrzeczenie się obywatelstwa uważa się za zdradę i rodzina ma potem kłopoty - dodaje.

Wojewoda był jednak niewzruszony. W kolejnych pismach podkreślał, że przyznanie podwójnego obywatelstwa oznaczałoby "naruszenie interesu RP". Justin Nnorom nie złożył broni i wysłał do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji skargę na działania wojewody. Urząd centralny uznał rację byłego piłkarza. Urzędnicy obecnego wojewody zapewniają, że sprawę chcą rozpatrzyć pozytywnie.
- Zamierzamy zmienić negatywną opinię wydaną przez wojewodę Dziubę - zapewnia Patryk Pawełczak, asystent obecnego wojewody i pełnomocnik ds. mniejszości narodowych. - W lutym zapadnie decyzja. Analizujemy przypadek pana Nnoroma i nie ma konieczności, by zrzekał się on nigeryjskiego obywatelstwa, by otrzymać polskie - dodaje.

Nnorom nie jest pierwszym Afrykańskim piłkarzem, który chce zostać Polakiem. Obywatelstwo naszego kraju w lipcu 2000 roku otrzymał Emma-nuel Olisadebe, także Nigery-jczyk. Został potem członkiem polskiej kadry narodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski