Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ryszard Grobelny popiera spółdzielnie mieszkaniowe w walce z ustawą śmieciową

Bogna Kisiel
Ryszard Grobelny na spotkaniu ze spółdzielcami.
Ryszard Grobelny na spotkaniu ze spółdzielcami.
Spółdzielnie mieszkaniowe staczają kolejne potyczki w walce z tzw. ustawą śmieciową. Co więcej znalazły sojusznika, przynajmniej w niektórych sprawach.

Z odsieczą przyszedł prezydent Ryszard Grobelny, który wraz ze swoim zastępcą Mirosławem Kruszyńskich spotkał się z przedstawicielami spółdzielni mieszkaniowych. Ale tylko z Poznania, choć w proteście biorą udział także spółdzielnie z innych miejscowości, które będzie obsługiwał Związek Międzygminny "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej".

Czytaj także:
Poznań: Spółdzielnie mieszkaniowe przeciw ustawie śmieciowej. Narada wojenna
Spółdzielnie walczą z ustawą śmieciową. PSM Winogrady na czele rebelii

- Zbieramy podpisy, domagając się zmiany ustawy śmieciowej. Chcemy, by spółdzielnie wspólnie z gminą organizowały odbiór odpadów komunalnych - mówi Tadeusz Stachowski, prezes SM "Osiedle Młodych". A Krzysztof Winiarz, prezes Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej dodaje, że z tego powodu premier powinien odłożyć jej wprowadzenie o rok.

Ryszard Grobelny twierdzi, że premier już odpowiedział na ten postulat. - W lutym na spotkaniu z samorządowcami powiedział, że nie ma możliwości zmiany terminu wprowadzenia ustawy o gospodarce odpadami - mówi Ryszard Grobelny. I przypomina, że samorządowcy wielokrotnie zwracali uwagę na zbyt późne jej przyjęcie i zbyt krótki czas na przygotowanie nowego systemu przez gminy.

Prezydent przedstawił koncepcję podziału Poznania na 10 sektorów odbioru śmieci, w tym trzy osobne miałyby utworzyć spółdzielnie na Ratajach, Winogradach i Piątkowie.

- Z pewnością wtedy wywóz będzie tańszy - uważa Jan Marciniak, prezes SM Winogrady. - Prezydent wsparł także nasz wniosek do marszałka województwa, by można było wywozić śmieci nie tylko do wskazanych trzech sortowni. To również spowoduje obniżenie kosztów. Ponadto przetargi na wywóz śmieci mają być z nami konsultowane. Chodzi o to, by nie ustawiać warunków pod duże firmy (np. bardzo wysokie wadium, które wykluczy małe przedsiębiorstwa).

20 zł od osoby miesięcznie ma wynieść opłata za odpady nieposegregowane

Jan Marciniak podkreśla jednak, że nadal głównym celem protestujących jest prowadzenie gospodarki odpadami na dotychczasowych zasadach.

- Wicemarszałek Marek Kuchciński poinformował mnie, że proponowany przez nas projekt zmian ustawy śmieciowej został skierowany do komisji sejmowej - mówi Jan Marciniak.

Na najbliższym spotkaniu spółdzielnie chcą wybrać trzech swoich przedstawicieli, którzy służyliby radą ZM "GOAP".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski