Maleją raty kredytów i zyski z lokat bankowych

  Maleją raty kredytów i zyski z lokat bankowych

  Łukasz Pałka

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Widać już pierwsze efekty obniżek stóp procentowych w Polsce: spadają raty kredytów zaciągniętych w złotych, maleje też oprocentowanie lokat bankowych.
  Miliony Polaków, którzy zaciągnęli kredyty hipoteczne w rodzimej walucie (ich wartość wynosi dziś 57 mld zł), obniżkę rat odczują dopiero w marcu. Banki aktualizują bowiem oprocentowanie kredytów raz na kwartał.

  Z przygotowanych dla "Polski" przez porównywarkę finansową Comperia.pl symulacji wynika, do kwietnia średnia rata 30-letniego kredytu złotowego na 300 tys. zł powinna spaść o ponad 160 zł.
  Korekta będzie głębsza, jeżeli RPP zdecyduje się na kolejne cięcia stóp. Najbliższe oczekiwane jest już pod koniec stycznia. Ekonomiści spodziewają się, że tym razem będzie ono niższe niż grudniu i wyniesie 0,5 pkt proc. W rezultacie główna stopa procentowa spadnie do poziomu 4,5 proc., podczas gdy jeszcze na początku listopada wynosiła ona 6 proc. Po takiej obniżce rata kredytu na 300 tys. zł, zaciągniętego na 30 lat, powinna się zmniejszyć nawet o 280 zł.

  Obniżki stóp procentowych mogą spowodować, że Polacy znów chętniej zaczną wybierać kredyty w polskiej walucie niż w popularnym do tej pory franku szwajcarskim. Głównie dlatego, że z powodu ograniczeń wprowadzonych przez banki otrzymanie kredytu hipotecznego na 100 proc. wartości nieruchomości we franku jest dziś niezwykle trudne. I pomimo tego że rata kredytu we frankach jest o około jedną czwartą niższa od kredytu złotowego, to różnica nie jest już tak duża jak jeszcze kilka miesięcy temu.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo