Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica wyzwolenia Poznania. Przemarsz jeńców odwołany. Dlaczego? [ZDJĘCIA]

Maciej Roik
Inscenizacja walk o wyzwolenie Poznania.
Inscenizacja walk o wyzwolenie Poznania.
Grupa około 300 rekonstruktorów weźmie udział w sobotniej, ogromnej inscenizacji walk o wyzwolenie Poznania ze stycznia i lutego 1945 roku. W trakcie, poznaniacy będą mogli zobaczyć nie tylko sceny walk, ale też m.in. czołg T-70, niemiecką ciężarówkę opel blitz oraz sporą dawkę efektów pirotechnicznych.

W planach był też symboliczny przemarsz jeńców niemieckich ulicami miasta (z Cytadeli pod Teatr Wielki). Ostatnia z zaplanowanych atrakcji nie dojdzie jednak do skutku.

Czytaj także:
67. rocznica Wyzwolenia Poznania - zobacz FILM
Poznań: Historyczne inscenizacje na Cytadeli zabijają nietoperze

- Pojawiło się wiele głosów przeciw poza tym mieliśy sporo problemów komunikacyjnych - mówi Krzysztof Jankowiak, członek organizującego inscenizację Stowarzyszenia Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Warta". - Dlatego postanowiliśmy zrezygnować. Niewykluczone, że do pomysłu wrócimy w przyszłym roku.

Przemarsz kolumny jenieckiej miał być jak najwierniejszym pokazaniem wydarzeń z 1945 roku. W trakcie wyzwalania Poznania oraz po jego zakończeniu, ze względów propagandowych ulicami miasta prowadzono ogromne grupy żołnierzy niemieckich. W trakcie poznaniacy "dziękowali" im za okupację, bijąc, plując i rzucając kamieniami.

- Rosjanie chcieli nakręcić kroniki, które potem zostały zestawione z tymi, które kręcili wkraczający do Poznania w 1939 roku Niemcy - mówi Krzysztof Jankowiak. - I tak pokazano jak Armia Czerwona pokonała dumnych kilka lat wcześniej okupantów.

Choć kolumna jeniecka nie pojawi się na ulicach Poznania, w sobotę na mieszkańców czeka sporo atrakcji. Impreza rozpocznie się o godzinie 11 spacerem wzdłuż południowo-wschodniego frontu umocnień Cytadeli (zbiórka przed Pomnikiem Bohaterów). W trakcie będzie można zobaczyć modelowe umocnienia tzw. szkoły nowopruskiej. Największą atrakcją będzie możliwość obejrzenia, wyjątkowo udostępnionych, wnętrz schronu tzw. sanitarnego.

O godzinie 13 rozpocznie się inscenizacja historyczna "Bitwa o Poznań" (polana przy Muzeum Uzbrojenia). Podczas widowiska, w trakcie którego widzowie przeniosą się do wydarzeń z lutego 1945 roku, 300 rekonstruktorów z Polski i zagranicy przedstawi ostatnie godziny Festung Posen.

- To będzie największa inscenizacja w historii poznańskich rekonstrukcji - podkreśla Krzysztof Jankowiak. - na polu walki pojawią się nie tylko Polacy, ale też osoby z Niemiec oraz Rosji.

O godzinie 18 pasjonaci będą mogli posłuchać wykładu o umundurowaniu i wyposażeniu wojsk walczących w Poznaniu w 1945 roku (Stacja Cafe, ul. Klasztorna 3).

Zobacz więcej zdjęć z inscenizacji walk o wyzwolenie Poznania na poznan.naszemiasto.pl.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski