Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Puszczykowo: Mieszkańcy odzyskają Zakole Warty [WIZUALIZACJE, MAPY]

Mateusz Pilarczyk
Platformy wypoczynkowe umieszczone zostały by ochronić faunę i florę przed wydeptaniem. Wykonane z blachy pomostowej występują w dwóch wariantach- pełna (wyspa), druga – z wycięciem w kształcie koła, co sprzyja spotkaniom w większym gronie i dyskusjom.
Platformy wypoczynkowe umieszczone zostały by ochronić faunę i florę przed wydeptaniem. Wykonane z blachy pomostowej występują w dwóch wariantach- pełna (wyspa), druga – z wycięciem w kształcie koła, co sprzyja spotkaniom w większym gronie i dyskusjom. ugo.com.pl
Przywrócić miastu Wartę i stworzyć nad nią centrum rekreacyjne dla mieszkańców - to założenia projektu przygotowanego dla Puszczykowa przez młodego architekta. Pomysł chwycił. Już w tym roku ma rozpocząć się rewitalizacja Zakola Warty.

- Materiał, który dostaliśmy jest bardzo ciekawy. Wiadomo jaka jest sytuacja budżetowa, ale już w tym roku chcemy zacząć działać. Planujemy uporządkować teren i przygotować ścieżki dla spacerowiczów - zapowiada Władysław Ślisiński, zastępca burmistrza Puszczykowa.

Starsi mieszkańcy miejscowości pamiętają, że jeszcze przed wojną Zakole żyło. Ludzie przychodzili wypocząć nad rzekę, organizowano pikniki. Dziś ten teren przejęła dzika roślinność, która przesłania widok na rzekę. Warty nie widać nawet z sąsiednich ulic. Projekt rewitalizacji Zakola ma to zmienić.

- Nawiązałem kontakt z miejskim architektem. Okazało się, że było wiele koncepcji na to miejsce, ale żadna nie była kompleksowa. Postanowiłem przygotować taki projekt - opowiada Hugon Kowalski, architekt.

NA SATELITARNEJ MAPIE WIDAĆ, ŻE TEREN ZAKOLA JEST NIEUPORZĄDKOWANY

Wyświetl większą mapę

W propozycji trzeba było pogodzić ograniczone możliwości finansowe ze specyfiką miejsca - teren Zakola jest zagrożony zalaniem. Dlatego też zamiast ławek mamy platformy wypoczynkowe wykonane z blachy pomostowej. Zamiast asfaltowej ścieżki na terenie miałby zostać wybudowany drewniany trakt, do którego mogłyby dopływać kajaki.

Projekt zakłada też wybudowanie zaplecza technicznego m.in. z wypożyczalnią sprzętu sportowego przy której mogłoby powstać kino letnie. Budynki miałyby stanąć na poduszce powietrznej - przy wysokich stanach Warty nie byłyby dzięki temu zalewane. Do wykorzystania jest również zbiornik retencyjny. Wymaga on oczyszczenia, bo dziś wypełnia go muł, śmieci i dzika roślinność.

- Chcemy na razie wykonać te prace, które nie generują wysokich kosztów. Całość projektu ma szansę na realizację w perspektywie 4-5 lat - przewiduje zastępca burmistrza.

Architekt przewiduje również zaangażowanie prywatnego inwestora. Gotowe są już założenia budowy małego hotelu ze spa i ogólnie dostępną przeszkloną restauracją z widokiem na rzekę. Z kolei nad brzegiem Warty planowana jest budowa saun czynnych przez cały rok.

PO PRZEŁĄCZENIU NA WIDOK MAPY ODNAJDUJEMY ZAROŚNIĘTY STAW

Wyświetl większą mapę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski