W Nowy Rok ze Straussami

  W Nowy Rok ze Straussami

  Andrzej Chylewski

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Austriacy to dziwny naród. Kiedy w 1866 roku doznali klęski w bitwie z Prusakami pod Koniggratz (dziś Hradec Kralove), nie popadli w żałobę narodową, lecz urządzili wielki bal w Praterze, a Johann Strauss święcił triumfy dzięki skomponowanym właśnie walcom "Cieszcie się życiem" i "Nad pięknym modrym Dunajem".
  Kiedy Europę zalewały wojska Adolfa Hitlera wiedeńczycy zorganizowali wielki bal i koncert sylwestrowy 31 grudnia 1939 roku, który rok później 1 stycznia 1941 roku jako koncert noworoczny dał początek tradycji, która fascynuje świat po dzień dzisiejszy.

  Tradycja poznańskich koncertów noworocznych nie jest tak silna i systematyczna. Po różnych wcześniejszych wersjach Filharmonia Poznańska spróbowała ją wskrzesić w roku ubiegłym koncertem skrzypka Artura Banaszkiewicza z Orkiestrą Symfoniczną Collegium F, kierowaną przez Marcina Sompolińskiego.


  W rozpoczętym właśnie Nowym Roku publiczność przybyłą do Auli UAM zabawiała Orkiestra Salonowa Opery Berlińskiej z prymariuszem Tomaszem Tomaszewskim na czele. Nie zabrakło przebojów Straussów, ale i okolicznościowych kompozycji Georgesa Boulangera, Jacoba Gade’a, Imre Kalmana czy Fritza Kreislera. Nietuzinkowo zabawiał także publiczność prowadzący koncert profesor Rufin Makarewicz. Jako specjalista od akustyki przybliżał muzykę analizując ją, wykonawców oraz walory Auli UAM poprzez... akustykę. Naukowo i z humorem.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo