Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Luboń: Nowe centrum miasta niestety bez dróg [ZDJĘCIA]

Krystian Lurka
W Nowym Centrum Lubonia jest niemal wszystko. Mieszkańcy mają pocztę, sklepy spożywcze, biuro podróży, kancelarię prawna, solarium i gabinet kosmetyczny. Niemal wszystko, bo nie mają drogi.

Pierwsze budynki przy ul. Wschodniej i al. Jana Pawła II zaczęto budować w 2003 roku. Z czasem, ze względu na atrakcyjność terenów, kolejni deweloperzy zainwestowali na tym obszarze. W miejscu, gdzie wcześniej były pola stworzone zostały osiedle mieszkaniowe. Od tego momentu wprowadziło się tu kilka tysięcy osób. To tutaj powstaje tak zwane Nowe Centrum Lubonia. Obecnie jest tam poczta, sklepy spożywcze, biuro podróży, kancelaria prawna, solarium, gabinet kosmetyczny, a nawet salon tatuażu. Problemem pozostają jednak nieremontowane drogi gruntowe.

Natężenie ruchu samochodowego i ciężkiego sprzętu budowlanego katastrofalnie wpłynął na miejscowe ulice. Skrzyżowanie Wschodnia-Jana Pawła II poza tym, że nie posiada chodników, kanalizacji deszczowej, ani oświetlenia, jest w tragicznym staniem. W czasie deszczu ulice staje się wielką kałużą, a przejście z jednej strony na drugą to problem. Latem lokatorom przeszkadzają tumany kurzu, które brudzą nie tylko samochody, ale i okna mieszkań.

Oficjalny komentarz Urzędu Miasta w sprawie mówi, że infrastruktura drogowa miasta nie była przygotowana do obsługi znacznie wzmożonego ruchu drogowego.

Co miasto robi, aby poprawić warunki mieszkaniowe? Wydział Spraw Komunalnych UML zapewnia, że poprawia stan drogi tak często jak to tylko możliwe.

- Co z tego? Takie wyrównywanie wystarcza na dwa dni, potem sytuacja wraca do wcześniejszego stanu - komentuje Paulina Pielin, mieszkanka Nowego Centrum Lubonia: - Zdarza się, że w większych kałużach pływają kaczki - mówi i dodaje, że dla starszych osób slalom między kałużami to duży problem.

Kiedy sytuacja się polepszy? Nieprędko, ale pod koniec stycznia pojawiła się nadzieją dla Lubonian. Urząd Miasta rozstrzygnął przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej i przetargowej dla budowy problematycznych ulic.

Według planów zbudowane zostaną dwa odcinków drogi o długości prawie dwóch kilometrów, ścieżki rowerowych, zatoki autobusowych i postoju dla taksówek, a same skrzyżowaniu ma stać się rondem. Prace budowlane mają być realizowane od 2014 do 2016 roku.

Urząd miasta zapewnia, że nie lekceważy problemu, ale dodaje także, że musi prowadzić politykę zrównoważonego rozwoju również innych części miasta. - Skutecznie nadrabiamy zaległości w infrastrukturze drogowej - zapewnia Marian Walny, zastępca burmistrza miasta.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski