Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mój reporter: Zakaz wyprowadzania psów

SAGA
Zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Poznania właścicielom zwierząt nie wolno wprowadzać psów i innych zwierząt domowych do obiektów użyteczności publicznej (nie dotyczy niewidomych z psami przewodnikami) poza miejscami przeznaczonymi dla zwierząt. Nie wolno też wprowadzać psów na teren placów gier i zabaw, piaskownic dla dzieci, plaż, kąpielisk, boisk szkolnych i ogródków przedszkolnych.

Regulaminy tworzone są także m.in. dla parków. Tabliczki z zakazami, ograniczeniami mogą być też wynikiem działań zarządcy terenu.

Zabranie psa ze schroniska zwalnia z opłaty od posiadania psa, ale pozostałe obowiązki posiadaczy zwierząt (zasady bezpieczeństwa, sprzątanie po czworonogu) pozostają.

Przemysław Piwecki ze straży miejskiej w Poznaniu przyznaje: - Pani trafnie zauważa, że do prawidłowej realizacji obowiązków właściciela psa potrzebna jest infrastruktura, warunki, w których zarówno osoba wyprowadzająca psa jak i samo zwierzę będą godnie funkcjonowali. Chodzi m.in. o wybiegi (tereny o powierzchni ok. 1 ha, ogrodzone), na których można puszczać psa luzem bez kagańca; kosze wyłożone workami foliowymi, do których można wrzucać psie odchody, toalety, w których psy się załatwiają a opiekun sprząta.

W Poznaniu funkcjonuje 6 wybiegów. Około 6 tys. koszy ulicznych ma worki foliowe - właścicielom psów przekazano kilka milionów woreczków, funkcjonuje 30 psich toalet.

- Dodam, że bezpłatnie zaczipowano blisko 40 tys. psów - mówi Przemysław Piwecki. I dodaje, że opłata od posiadania psa nie jest opłatą celową, a to oznacza, że zasila ogólny budżet miasta.

Jeśli chodzi o parkowanie, jak informuje straż miejska w Poznaniu w 2012 roku strażnicy interweniowali w tym rejonie 4 tys. 237 razy wobec kierowców źle zaparkowanych pojazdów. Pod względem liczny interwencji, Winogrady są na trzecim - po Starym Mieście i Nowym Mieście - miejscu.

Przemysław Piwecki: - Obecnie wszystkie osiedla Winograd objęte są strefami zamieszkania a to oznacza, że parkować można tylko w miejscu wyznaczonym. Najwięcej problemów jest na os. Przyjaźni, Zwycięstwa i Wichrowe Wzgórze. Nie zawsze stosujemy widoczne dla mieszkańców blokady kół. W tych rejonach często stosujemy wezwania do stawiennictwa, czego osoba spacerująca np. z pieskiem może nie zauważyć. Natomiast mieszkańcy os. Pod Lipami najczęściej zgłaszają nieuprawnione zajęcie kopert dla niepełnosprawnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski