Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marzy mi się studencka wiosna kulturalna, rozmowa ze Zbigniewem Pilarczykiem, prorektorem UAM

Marek Zaradniak
Prorektor UAM do spraw studenckich profesor Zbigniew Pilarczyk.
Prorektor UAM do spraw studenckich profesor Zbigniew Pilarczyk. Bartłomiej Wutke
Z profesorem Zbigniewem Pilarczykiem, prorektorem UAM do spraw studenckich rozmawiamy o kulturze studenckiej.

Niedawne koncerty noworoczne pokazują szeroki zasięg działań twórczych, funkcjonujących pod egidą UAM. Jak określiłby Pan misję uniwersytetu w zakresie kultury?
Zbigniew Pilarczyk: Czas studiów to czas formowania się młodego człowieka i w tym względzie możliwość aktywności w zakresie działalności pozadydaktycznej, pozanaukowej jest niezwykle ważna. W związku z tym, gdy mówimy o misji, to ta misja tworzenia możliwości aktywności w zakresie kultury amatorskiej, półprofesjonalnej czy nawet profesjonalnej jest dla uniwersytetu niezwykle ważnym zadaniem.

Chóry Akademicki i Kameralny oraz Orkiestra Kameralna to najbardziej znane zespoły związane z UAM. Czyjej jeszcze działalności artystycznej patronuje uczelnia?
Zbigniew Pilarczyk: Obok tych dwóch chórów - jest jeszcze trzecia formacja złożona z ich członków - istnieją co najmniej trzy chóry na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu. Są też chóry w Słubicach na Wydziale Neofilologii. Oprócz tego działają grupy teatralne na filologii polskiej i na filologii rosyjskiej - Teatr "Szutnik" ma już kilka sukcesów krajowych i zagranicznych. Oprócz tego czasami pojawiają się efemerydy w postaci kabaretów czy zespołów muzycznych. Wiem też, że na historii sztuki działa zespół składający się ze studentów i pracowników naukowych. Jest też kilku pracowników Wydziału Prawa i Administracji, którzy w tej dziedzinie aktywnie biorą udział. Takich ośrodków bardziej czy mniej formalnych jest wiele.

Ile kosztuje uczelnię utrzymanie tych zespołów?
Zbigniew Pilarczyk: Nie ujawniamy takich informacji. Jeśli chodzi o chóry, opłacamy przede wszystkim wyjazdy zagraniczne. Mamy świadomość tego, że aby te zespoły się rozwijały trzeba je prezentować. Przyjęliśmy jednak zasadę, że w danym roku dofinasowujemy wyjazd tylko jednego chóru. A więc jeśli w danym roku wyjeżdża Chór Kameralny to nie wyjeżdża Chór Uniwersytecki.

Czy UAM wspiera inicjatywy kulturalne studentów? **Zbigniew Pilarczyk: **W budżecie uniwersyteckim mamy zarezerwowaną pulę pieniędzy na tak zwaną działalność kulturalną studentów.

Może Pan porównać dzisiejszy ruch studencki z czasami pańskich studiów?**Zbigniew Pilarczyk: **Marzy mi się, aby to wróciło. Szczególnie, gdy przychodzi maj i juwenalia, które zawsze były okazją do prezentacji dorobku artystycznego studentów. Dzisiaj to trochę się spłaszczyło i sprowadza do korowodu, a później wynajmowania grup bardziej lub mniej profesjonalnych. Próbuję od kilku lat namówić Parlament Studencki UAM, żeby przełożył nacisk z grup, które przyciągają młodzież na zespoły nasze. Ostatnio na koncercie charytatywnym w Auli odkryłem znakomity zespół wokalny z Kalisza. Dlaczego go nie pokazywać? Marzy mi się coś, co by można było nazwać wiosną kulturalną lub przeglądem ruchu artystycznego.

Jakie są szanse, że taka wiosna studencka czy prezentacja się odbędzie?
Zbigniew Pilarczyk: Duże. Rozmawiałem z Parlamentem Studenckim i Fundacją Studentów i Absolwentów, bo oni są producentami juwenaliów. Zaakceptowali ten pomysł. Termin zbiegnie się być może z tegorocznymi juwenaliami, ale są też inne możliwości jak Piknik Rodzinny na Morasku.

Jako jedna z niewielu uczelni w Polsce uniwersytet posiada sale koncertowe i teatralne, z Aulą na czele. Czy uczelnia planuje kolejne inwestycje, bądź zamierza szerzej wykorzystać istniejące sale?**Zbigniew Pilarczyk: **W Auli UAM nie przewidujemy żadnych nowych inwestycji, a jeśli to tylko jakieś drobne prace. Jeśli chodzi o Ośrodek Teatralny Maski w Hance Sawickiej planujemy, że po remoncie tego akademika, w przeciągu kilku lat, powstanie tam centrum kultury studentów z profesjonalną salą teatralną. Na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na Morasku funkcjonuje galeria prowadzona razem z Uniwersytetem Artystycznym. Podobna galeria działa na Wydziale Fizyki i na Wydziale Nauk Społecznych. Tam też odbywa się festiwal "Kulminacje", w którym uczestniczą także koła naukowe.
Rozmawiał Marek Zaradniak

Zbigniew Pilarczyk (ur. 1950 we Wronkach), historyk specjalizujący się w historii wojskowości, profesor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, prorektor ds. studenckich i kierownik Zakładu Historii Wojskowej. Działa także w Związku Harcerstwa Polskiego, był przewodniczącym Rady Chorągwi Wielkopolskiej ZHP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski