Menu Region

Najdziwniejsze nazwy miejscowości w Wielkopolsce. Białykał?...

Najdziwniejsze nazwy miejscowości w Wielkopolsce. Białykał? Koniec Świata! [LISTA]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Sławomir Kmiecik

11Komentarzy Prześlij Drukuj
Najdziwniejsze nazwy miejscowości w Wielkopolsce. Białykał? Koniec Świata! [LISTA] Najdziwniejsze nazwy miejscowości w Wielkopolsce. Białykał? Koniec Świata! [LISTA]

Do nazwy wsi Dymaczewo Stare mieszkańcy gminy Mosina i okolic Poznania przywykli, ale przyjezdni reagują śmiechem, bo kojarzy się im z "dymaniem" (© Fot. Archiwum )

Zamieszkiwanie w miejscowości, która ma dziwną, śmieszną lub dwuznacznie kojarzącą się nazwę może być przekleństwem. Bo co ma powiedzieć osoba, której przyszło żyć we wsi Białykał (do roku 1999 nawet Biały Kał) w powiecie rawickim? Co gorsza, działa tam masarnia, a sformułowanie "kiełbasa z Białegokału" brzmi wręcz ekstremalnie. Zobaczcie też inne zadziwiające nazwy miejscowości w Wielkopolsce.
Wspomniana wieś Biały Kał, leżąca niedaleko Rawicza w gminie Pakosław, 14 lat temu przeistoczyła się w mniej dosłowny Białykał po licznych interwencjach mieszkańców. Ludzie domagali się urzędowej zmiany nazwy swojej wsi, gdyż mieli już dość zamieszkiwania pod adresem, który w całej Polsce wywoływał uśmieszki lub nawet drwiny. Zmiana niewiele jednak przyniosła - nazwa nadal nieodparcie wywołuje niezbyt przyjemne skojarzenia...

Tylko na pocieszenie można białokalanom powiedzieć, że mieszkańcy wielu innych miejscowości w różnych rejonach Polski mają podobne lub nawet bardziej dotkliwe problemy. Trzymając się tej samej linii skojarzeń, wypada na przykład przypomnieć, że w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Brusy, istnieje osada Męcikał.


Ale to jeszcze nic! Koło Poronina na Podhalu napotkamy miejscowość... Suche-Cipki (wieś Suche, przysiółek Cipki). W 2009 roku była podjęta próba zmiany tej nazwy, ale ze względów finansowych nie doszła do skutku. Gmina uznała, że ma pilniejsze wydatki. Mieszkańcy, dumni górale - robiąc pewnie dobrą minę do złej gry - twierdzą, że już dawno przywykli. A z nazwy wioski próbują uczynić atrakcję turystyczną. Z niezłym skutkiem.

Suche-Cipki to jedna z wielu nazw miejscowości w Polsce, która śmieszy przybyszów ze względu na skojarzenia erotyczne lub anatomiczne, czasem podszyte na dodatek wulgaryzmem. Takie nazwy wywołują najwięcej emocji i komentarzy, nic więc dziwnego, że turyści dla żartu bardzo często fotografują się na tle tablic z nazwami takich wsi, jak: Całowanie, Cyców, Górne Wymiary, Moszna, Pieścidła, Podsutki, Przytulanka, Pupkowizna, Pupki, Roskosz, Rozkoszówka, Zadki, Zazdrość, czy Zdrada.

Koniec świata! - mógłby powiedzieć ktoś zadziwiony takimi nazwami. I nieświadomie przywołałby... nazwę leżącego w Wielkopolsce przysiółku wsi Głuszyna, który nosi dumne, choć przygnębiające miano Koniec Świata. Bo Wielkopolska nie odstaje od innych regionów i może "pochwalić się" całym zestawem wsi i przysiółków, których nazwy są dziwaczne, zabawne, budzące skojarzenia, a przynajmniej zaskakujące. Dla Wielkopolan brzmią one wprawdzie swojsko i normalnie, bo zostały "osłuchane", ale przybysze często się dziwią. Oczywiście, bez wnikania w etymologię i historyczne źródła nazw. Oto przykładowy spis takich miejscowości:

Ameryka

Bagatela

Beznazwa

Białobłoty

Białośliwie

Boruja Kościelna

Brody

Chachalnia

Czechy

Czyściec

Mój Reporter

Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
Zastanawiasz się gdzie zjesz najsmaczniejsze lody?
Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

Dane kontaktowe

Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego Reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

Oświadczenia:

Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polskapresse Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polskapresse Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.
« 1 2 4 »
Reklama
11

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

do wszystkich komentatorów treści art.

+15 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ja (gość)  •

A ja przychylam się do treści całego artykułu. Rzeczywiście, bardzo dużo nazw jest nie tylko śmiesznych ale przede wszystkim wstydliwych dla mieszkańców tych miejscowości. Gdyby któreś z Was żałośni komentatorzy mieszkali nie z własnej woli w takiej miejscowości o głupiej nazwie to zapewne nie byłoby tutaj żadnego Waszego uszczypliwe słowa pod adresem dziennikarza. Wreszcie ktoś poruszył ten temat, bo to trzeba zmienić, i nic tutaj z tym nie ma wspólnego historia - najczęściej DEBILIZM DO KWADRATU autorów tych nazw. Pozdrawiam
P.S. Nie znam w ogóle autora tego artykułu ale bulwersują mnie krytyczne nieuzasadnione komentarze. Miłego dnia :)

odpowiedzi (0)

skomentuj
« 2
Reklama
Reklama