Poznań: Wyższe czynsze w TBS-ach! Od maja 11,90 zł za metr...

Poznań: Wyższe czynsze w TBS-ach! Od maja 11,90 zł za metr mieszkania

Beata Marcińczyk

Głos Wielkopolski

Aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Poznań: Wyższe czynsze w TBS-ach! Od maja 11,90 zł za metr mieszkania
Poznań: Wyższe czynsze w TBS-ach! Od maja 11,90 zł za metr mieszkania

Najemcy w "starym" PTBS (m.in. przy ul. Sikorskiego) zapłacą najwięcej - 11,90 zł za mkw ©Fot. Paweł Miecznik

Od maja wzrosną czynsze w całym zasobie Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego na trenie Poznania (bez Leszna). Zapowiedzi podwyżek pojawiały się już pod koniec ubiegłego roku. Mówiło się wtedy, że czynsze wzrosnąć mogą nawet o 60 groszy na metrze kwadratowym. Skończyło się na 40. Najwięcej zapłacą mieszkańcy osiedli przy ulicach Murawa, Piaskowa, Naramowicka, Folwarczna i Sikorskiego - 11,90 za mkw.
Nie wszyscy najemcy płacą równo, i nie wszystkich czeka taka sama podwyżka.
- Podwyżki nie są szokujące. Osoby, które orientują się w opłatach doskonale to wiedzą - twierdzi Bogna Narożna, wiceprezes PTBS.

Cały czas czynsz nie przekracza 3 procent wartości odtworzeniowej metra kwadratowego lokalu, jest więc niższy niż dopuszczalny maksymalny czynsz dla mieszkań komunalnych.
Dla Poznania to obecnie około 15 zł, bo koszt budowy jednego metra kwadratowego lokalu mieszkalnego wojewoda oszacował na 4980 zł.

Jak tłumaczy wiceprezes PTBS, podwyżki uwarunkowane są wzrostami kosztów kredytów.
- Liczymy każdy grosz, dlatego podwyżki nie są większe, a mieszkańcy chyba nie mogą narzekać, bo żadna z usług, na przykład sprzątanie, nie traci na jakości - dodaje Bogna Narożna.
W około 2 tysiącach mieszkań "starego" PTBS czynsz od maja wyniesie 11, 90 (jest 11,70 zł). W dawnym TBS Nasz Dom przy ul. Katowickiej (tu nie było podwyżki w ubiegłym roku)- wzrośnie z 10,60 zł do 11 zł.

W dawnym TBS Wielkopolska (2012 r . też był bez podwyżki) zapłacić trzeba będzie już nie 10,80 a 11,20 zł. Seniorzy z domu przy ulicy Drewlańskiej muszą liczyć się z podwyżką o 10 groszy, z 11,50 na 11, 60. A seniorzy z osiedla przy ul. Grabowej zapłacą już nie 10,70 a 10,90 zł.

- Budynki przy ulicy Grabowej pozostaną więc naszym najtańszym zasobem- dodaje wiceprezes. Przypomina też, że najemcy znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej mogą starać się o dodatek mieszkaniowy.

- Korzysta z niego już 109 naszych najemców, z tego 17 z zasobów dla seniorów - informuje B. Narożna. Majowa podwyżka obejmie także te osoby, którym pod koniec 2012 roku podniesiono czynsze ze względu na ich wysokie zarobki, przekraczające progi dochodowe oraz tych, którzy w ogóle nie złożyli deklaracji dochodowych do PTBS. Tyle, że w wyższym wymiarze.

Mój Reporter

Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
Zastanawiasz się gdzie zjesz najsmaczniejsze lody?
Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

Dane kontaktowe

Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego Reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

Oświadczenia:

Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

W związku z ciszą referendalną komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo