Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: Antenową wpadkę przy cyfryzacji naprawiali uczniowie

Mateusz Pilarczyk
archiwum
Jeszcze w ferie odbierano pojedyncze telefony od osób, które po listopadowym wyłączeniu w centralnej Wielkopolsce analogowej telewizji naziemnej miały problem z odbiorem naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T). Najwięcej zgłoszeń pochodziło od osób starszych.

- Miałem kłopoty z obsługą sprzętu i odpowiednim ustawieniem tego dekodera. Okazało się, że i tak nie mogłem odbierać telewizji, bo antena była skierowana w złym kierunku - opowiada o swoich problemach z DVB-T Henryk Jankowski z Poznania, emeryt.

Był jedną z ponad pięćdziesięciu osób, którym w rozwiązaniu kłopotów z telewizją pomogli uczniowie III klasy poznańskiego Zespołu Szkół Łączności.

- Najczęściej problemem była instalacja antenowa. Czasami spotykaliśmy się z dwoma antenami, starymi kablami, zwrotnicami i wzmacniaczami przez które dekoder nie widział sygnału - wymienia Marek Balcerzak, który jako wolontariusz pomagał po szkole starszym.

- Ludzie byli zdziwieni, że nie braliśmy żadnych pieniędzy. Dziękowali nam bardzo. Było to bardzo miłe i dawało nam chęci do dalszej pracy - dodaje Dominik Andrzejewski, również uczeń technikum.

Zgłoszenia przekazywano uczniom z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego działającego przy Urzędzie Wojewódzkim, gdzie uruchomiono telefon alarmowy. Urząd zapewniał również wolontariuszom dojazd do osób zgłaszających problemy z DVB-T.

- Jeszcze przed wyłączeniem TV analogowej nasi uczniowie pokazywali w gimnazjach m.in. w Rogoźnie i Tarnowie Podgórnym jak podłączyć sprzęt - dodaje Jerzy Małecki, dyrektor Zespołu Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu.

Przyjęty w Poznaniu model "pogotowia cyfryzacyjnego" może zostać wykorzystany w innych dużych miastach Wielkopolski takich jak Piła, Konin i Kalisz, gdzie analogowa telewizja naziemna zostanie wyłączona do 20 maja tego roku.

W tych miastach mogą wystąpić podobne jak w stolicy Wielkopolski problemy z antenami - niektóre z nich trzeba będzie przekierować. W Poznaniu część osób odbierała sygnał z wieżowca Uniwersytetu Ekonomicznego oraz stacji nadawczej na Piątkowie. Nikt im wyraźnie nie powiedział, że DVB-T nadawane będzie tylko ze Śremu przez co większość zgłoszeń związana była właśnie z przekierowaniem anten.
Podobne miejskie nadajniki zainstalowane są w Pile, Koninie oraz Kaliszu i wielu mieszkańców będzie musiało w maju zmienić kierunek w jakim "patrzy" ich antena.

- Teraz mamy doświadczenie, które przeniesiemy w pozostałe rejony Wielkopolski. Nie powinno już być takich problemów - przekonuje Janusz Kujawski, dyrektor poznańskiej delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej przy okazji opowiadając o najdziwniejszym kłopocie z odbiorem DVB-T, jaki odnotowano w Wielkopolsce.

W Obornikach przy jednej z ulic mieszkańcy nie mogli oglądać naziemnej telewizji po południu i wieczorem, mimo że według wyliczeń i pomiarów wszystko się zgadzało. Winne okazały się uliczne lampy starego typu. Włączając się po zmierzchu pozbawiały okoliczne domy telewizji, gdyż zakłócały cyfrowy sygnał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wielkopolska: Antenową wpadkę przy cyfryzacji naprawiali uczniowie - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski