Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sieraków przypomni bitwę, która pogrążyła Napoleona [PLAN WYDARZEŃ]

Marcin Kostaszuk
Marcin Kostaszuk
Czy w bitwie pod Sierakowem w 1813 roku rozstrzygnęły się losy napoleońskiej kampanii sprzed 200 lat? Znany dotąd głównie historykom epizod historyczny jest pretekstem do cyklu wydarzeń, których centrum będzie właśnie turystyczna perła Wielkopolski. Pierwsze już w lutym!

- Niewielka - w porównaniu z ówczesnymi bitwami - potyczka zaważyła na koncepcji obrony całej Wielkopolski - mówi Robert Jędrzejczak, dyrektor muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie.

Na przełomie stycznia i lutego 1813 roku wycofujące się z Rosji wojska napoleońskie objęły rzekę Wartę jako linię obrony przed zbliżającymi się Rosjanami. Dywizji polskiej gen. Girarda przypadła obrona wzdłuż Warty - od Poznania do Międzychodu. Według historyków, zasadnicze znaczenie dla Rosjan miał Sieraków, ponieważ był tam jedyny dostępny dla nich most na Warcie, pozwalający przeprowadzić artylerię.

W nocy z 13 na 14 lutego 1813 roku starły się walczący po stronie Napoleona 17 pułk ułanów brygady litewskiej generała Romualda Giedroycia oraz oddziały generała-adiutanta Aleksandra Czernyszewa. Decydujący dla losów potyczki był śmiały manewr rosyjskiego generała, który wysłał oddział kozacki gęsiego przez zamarzniętą rzekę, by uderzyć na tyły obrońców. Porażka Litwinów była dotkliwa - straty po stronie obrońców wyniosły, jak podaje Czernyszew - 300 zabitych oraz wzięto 200 jeńców. Źródła francuskie mówią o stracie 147 ludzi i 232 koni 17 pułku, czyli prawie jednej czwartej części regimentu.

Jak dalece było to istotne wydarzenie dla całej kampanii? Wieść o klęsce i niewoli dowódców korpusu urosła w Poznaniu do zapowiedzi natarcia całego korpusu rosyjskiego - atak przypisywano siłom głównym admirała Cziczagowa stojącym pod Toruniem. Zbulwersowany książę Eugeniusz zarządził natychmiastową ewakuację miasta i wycofał swoją kwaterę do Pniew a następnie do Międzyrzecza. Wydał również rozkaz, aby wszystkie podległe mu siły wycofywały się na zachód. Dzięki tym decyzjom kozacy zajęli m.in. Poznań, a w nim magazyny pełne broni i żywności oraz szpitale pełne rannych i chorych.

"Pośpieszna ewakuacja wojsk napoleońskich spowodowała ogromne konsekwencje. Omijając francuskie twierdze nad Odrą, kilka dni później siejąc panikę kozacy wjechali do Berlina, kiedy główne siły rosyjskie stały jeszcze pod Kaliszem i Chojnicami. Zaś plany napoleońskiej kontrofensywy znad Warty legły w gruzach" - czytamy w opracowaniu, przygotowanym na potrzeby lekcji historycznych.

- Inauguracja Roku Napoleońskiego nastąpi w pierwszej połowie lutego, równo w 200 lat od tych wydarzeń. 12 lutego nastąpi przemarsz z Muzeum na rynek w Sierakowie pod przewodnictwem generała dywizji Romualda Giedroycia, a następnie o godzinie 19 rozpocznie się inscenizacja wydarzeń historycznych na sierakowskim rynku w wykonaniu Grupy Teatralnej MAKMA oraz dzieci i młodzieży - mówi Robert Jędrzejczak, dyrektor sierakowskiego muzeum.

Kulminacja cyklu nastąpi latem, w dniach 6-7 lipca Pikniku Napoleońskiego, z udziałem polskich i zagranicznych grup rekonstrukcji historycznej.

OBCHODY 200-LECIA BITWY POD SIERAKOWEM

10 lutego 2013 r. (niedziela)

godz. 9.45 - Msza Święta w Kościele Parafialnym pw. NMP Niepokalanie Poczętej w Sierakowie w intencji żołnierzy 17 Pułku Ułanów Dywizji Litewskiej oraz wszystkich Polaków walczących w Sierakowie w 1813 r. Mszę uświetni Chór im. B. Dembińskiego.

12 lutego 2013 r. (wtorek)

18:00 - Wernisaż wystawy historycznej pt. "Sieraków 1813. Prawda i legenda", przygotowanej we współpracy z Muzeum Okręgowym im. Stanisława Staszica w Pile. Muzeum Zamek Opalińskich

18:45 - Przemarsz z Muzeum na rynek w Sierakowie pod przewodnictwem generała dywizji Romualda Giedroycia (postać historyczna).

19:00 - Inscenizacja wydarzeń historycznych sprzed 200 lat na rynku w wykonaniu Grupy Teatralnej MAKMA oraz dzieci i młodzieży z sierakowskich szkół. Na zakończenie złożenie kwiatów i zapalenie zniczy - rynek w Sierakowie.

WSTĘPNY PROGRAM ROKU NAPOLEOŃSKIEGO W SIERAKOWIE

Marzec

- seans filmu "Francois", nakręconego przez Gnieźnieńską Grupę Filmową i spotkanie z twórcami filmu.

Kwiecień

- warsztaty tańców bretońskich prowadzone przez instruktorkę Anne Kontor z Poznania

- Warsztaty "ABC Dobrych manier czyli codzienne savoir vivre". Zajęcia adresowane do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz osób dorosłych. Warsztaty poprowadzone zostaną przez Grażynę Banaszkiewicz,

Maj

- warsztaty komiksów poświęcone komiksom polskim i francuskim przeznaczone dla dzieci i młodzieży ze szkół z terenu powiatu międzychodzkiego.

Czerwiec

- dzień Kultury Francuskiej i Litewskiej - w ramach tego przedsięwzięcia planowane jest spotkanie z kuchnią francuską i litewską, spotkanie z sommelierem i degustacja win, spektakl teatralny "Jak zwyciężać mamy!", osnuty na wątku romansu Napoleona i Marii Walewskiej oraz koncert muzyki francuskiej.

Lipiec

- 6-7 lipca - w ramach Dni Ziemi Sierakowskiej zorganizowany zostanie Piknik Napoleoński, z udziałem grup rekonstrukcyjnych z Polski i zagranicy - pokazy musztry, obozowisko historyczne, prezentacja uzbrojenia, pokazy pirotechniczne oraz inscenizacja bitwy o Sieraków z udziałem grup rekonstrukcyjnych.

Wrzesień

- sztuka teatralna "Bajki La Fontaine", przygotowana przez grupę teatralną MAKMA z Sierakowa. Grupa ta działa od 10 lat i należą do niej dzieci i młodzież z okolicznych szkół.

Listopad

- coroczny Rajd Niepodległościowy zorganizowany zostanie pod hasłem "Szlakiem napoleońskim". Trasa jego przebiegać będzie przez miejsca związane z bytnością armii napoleońskiej w regionie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski