Menu Region

Jak wyjechać z dzieckiem do sanatorium?

Jak wyjechać z dzieckiem do sanatorium?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Marta Żbikowska

4Komentarze Prześlij Drukuj
Jak wyjechać z dzieckiem do sanatorium? Jak wyjechać z dzieckiem do sanatorium?

(© Fot. Grzegorz Mehring / Polskapresse)

Nawracające zapalenia dróg oddechowych, wady postawy, przebyte zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a także cukrzyca i otyłość to niektóre wskazania, które kwalifikują dziecko do leczenia uzdrowiskowego. Pracownicy funduszu zachęcają rodziców i lekarzy do korzystania z tej możliwości kuracji.
Ponad tysiąc miejsc w sanatoriach dla dzieci i młodzieży zakontraktował na ten rok wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. - Wysyłamy pacjentów do miejscowości uzdrowiskowych, gdzie korzystają nie tylko z leczenia sanatoryjnego, ale także z klimatu i naturalnych metod, które umożliwia położenie uzdrowiska - mówi Katarzyna Kaczorowska, kierownik Działu Lecznictwa Uzdrowiskowego w wielkopolskim oddziale NFZ.


Dzieci i młodzież mogą być kierowani do szpitali uzdrowiskowych lub do sanatoriów uzdrowiskowych.

Porady na GłosWielkopolski.pl

W szpitalach uzdrowiskowych mogą przebywać pacjenci w wieku od 3 do 18 lat. W czasie leczenia dzieci uczęszczają do szkoły podstawowej lub gimnazjum. Młodzież ponadgimnazjalna kierowana jest do uzdrowiska w okresie ferii lub wakacji. NFZ pokrywa w całości koszty opieki medycznej, zabiegów oraz zakwaterowania i wyżywienia. Leczenie trwa 27 dni.

Do sanatorium uzdrowiskowego dzieci w wieku od 3 do 6 lat mogą wyjechać pod opieką osoby dorosłej. Koszty leczenie i pobytu dziecka (wraz z wyżywieniem) pokrywa fundusz. Osoba dorosła musi sama pokryć koszty swojego zakwaterowania i wyżywienia. Za 21-dniowy pobyt (tyle trwa leczenie w sanatorium) opiekun zapłaci około 1500 złotych. Przez cały rok do sanatoriów kierowane są także dzieci w wieku od 7 do 15 roku życia. W czasie leczenia mogą one kontynuować naukę w szkole. Młodzież w wieku od 16 do 18 lat korzysta z sanatoriów w czasie wolnym od zajęć szkolnych.

Dla kogo leczenie uzdrowiskowe?

Uzdrowiska oferują leczenie w kilku zakresach: pulmonologii, laryngologii, ortopedii, reumatologii, kardiologii, diabetologii, endokrynologii, neurologia, otyłość.

- Do sanatorium najczęściej kierowane są dzieci ze schorzeniami górnych dróg oddechowych, z astmą, po przebytych infekcjach, zapaleniach płuc, a ze względów neurologicznych po zapaleniach opon mózgowych - wymienia Katarzyna Kaczorowska. - Również sporo zgłasza się pacjentów ortopedycznych, z wadami postawy, po przebytych urazach. Ostatnio sporo mówi się o otyłości wśród dzieci, oferujemy leczeniu również o tym profilu.

Dokąd można wyjechać?

Dzieci w wieku od 3 do 6 lat, które wyjeżdżają z opiekunem mogą leczyć się w Dąbkach (4 sanatoria), w Rabce-Zdroju (3 placówki) oraz w Ciechocinku (1 uzdrowisko).

Uzdrowiskowe leczenie szpitalne dzieci w wieku od 3 do 18 lat oferują miejscowości: Kołobrzeg, Rabka-Zdrój, Szczawno-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Ciechocinek, Świeradów-Zdrój i Rymanów-Zdrój.

Co trzeba zrobić, aby skorzystać z leczenia uzdrowiskowego?

O wskazaniu do leczenia uzdrowiskowego decyduje lekarz rodzinny lub specjalista, pod opieką którego leczy się dziecko. Warto zapytać swojego lekarza, czy nasze dziecko kwalifikuje się do takiej formy terapii. Przed wypełnieniem skierowania na leczenie uzdrowiskowe lekarz może zlecić dodatkowe badania.

Potem wystarczy ze strony internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia pobrać wniosek. Wzór skierowania dostępny tutaj Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe
Po wniosek można także zgłosić się osobiście do siedziby NFZ w Poznaniu przy ulicy Grunwaldzkiej 158 lub do delegatury w pozostałych miastach w Wielkopolsce.

Wypełniony przez lekarza wniosek należy przynieść do siedziby funduszu lub przesłać pocztą. Czas od złożenia wniosku do wyjazdu dziecka to zazwyczaj 2-3 miesiące.
4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Wronka

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Wronka (gość)  •

Każdy kto po raz pierwszy jedzie do sanatorium albo ma zamiar się wybrać nie wie jak się zabrać za załatwianie tego. Ja wjeżdżając pierwszy raz nie wiedziałam co? jak? i gdzie?. Z pomocą przyszła mi koleżanka która nie raz wyjeżdżała do sanatorium .Ona dobrze wiedziała jak się za to zabrać choć jak wyjeżdżała pierwszy raz nie było kolorowo, ale przeszukując internet znalazła tą stronę http://esanatoria.eu/ i tam dowiedziała się wszystkiego co chciała wiedzieć i przy okazji sprawdziła sobie opinie ośrodkach .

odpowiedzi (0)

skomentuj

Krakus

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Krakus (gość)  •

Osobiście dla dzieci polecam Rabkę Zdrój choć sanatoriów dla dzieci jest znacznie więcej, tutaj można znaleźć aktualny wykaz takich sanatorów w naszym kraju: http://departamentzdrowia.pl/katalog/24/564/

odpowiedzi (0)

skomentuj

ala marki

+25 / -21

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ala marki (gość)  •

Z dzieckiem do sanatorium? Bez jaj ;-) Zobacz - http://www.zielonapolana.com.pl/pobyty_rodzinne.php Z dziećmi jeździ się w takie miejsc, z placem zabaw, basenem i atrakcjami, tym bardziej, że zabierasz je za darmo. Po co takie kombinacje?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Sanatorium dla dzieci w Ciechocinku

+76 / -44

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Greg (gość)  •

Zapraszam na stronię internetową Uzdrowiska Ciechocinek, gdzie znajdują się informacje na temat jednego z nielicznych już sanatoriów dla dzieci - Szpitala Uzdrowiskowego Nr III im. dra Markiewicza. Obiekt ma podpisaną umowę z NFZ, kolejka oczekiwania na skierowanie jest o wiele krótsza niż w przypadku skierowań osób dorosłych.
Adres strony www.puc.sky.pl

odpowiedzi (0)

skomentuj