Jak wyjechać z dzieckiem do sanatorium?

Jak wyjechać z dzieckiem do sanatorium?

Marta Żbikowska

Głos Wielkopolski

Głos Wielkopolski

Jak wyjechać z dzieckiem do sanatorium?

©Fot. Grzegorz Mehring / Polskapresse

Nawracające zapalenia dróg oddechowych, wady postawy, przebyte zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a także cukrzyca i otyłość to niektóre wskazania, które kwalifikują dziecko do leczenia uzdrowiskowego. Pracownicy funduszu zachęcają rodziców i lekarzy do korzystania z tej możliwości kuracji.
Jak wyjechać z dzieckiem do sanatorium?

©Fot. Grzegorz Mehring / Polskapresse

Ponad tysiąc miejsc w sanatoriach dla dzieci i młodzieży zakontraktował na ten rok wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. - Wysyłamy pacjentów do miejscowości uzdrowiskowych, gdzie korzystają nie tylko z leczenia sanatoryjnego, ale także z klimatu i naturalnych metod, które umożliwia położenie uzdrowiska - mówi Katarzyna Kaczorowska, kierownik Działu Lecznictwa Uzdrowiskowego w wielkopolskim oddziale NFZ.


Dzieci i młodzież mogą być kierowani do szpitali uzdrowiskowych lub do sanatoriów uzdrowiskowych.

Porady na GłosWielkopolski.pl

W szpitalach uzdrowiskowych mogą przebywać pacjenci w wieku od 3 do 18 lat. W czasie leczenia dzieci uczęszczają do szkoły podstawowej lub gimnazjum. Młodzież ponadgimnazjalna kierowana jest do uzdrowiska w okresie ferii lub wakacji. NFZ pokrywa w całości koszty opieki medycznej, zabiegów oraz zakwaterowania i wyżywienia. Leczenie trwa 27 dni.

Do sanatorium uzdrowiskowego dzieci w wieku od 3 do 6 lat mogą wyjechać pod opieką osoby dorosłej. Koszty leczenie i pobytu dziecka (wraz z wyżywieniem) pokrywa fundusz. Osoba dorosła musi sama pokryć koszty swojego zakwaterowania i wyżywienia. Za 21-dniowy pobyt (tyle trwa leczenie w sanatorium) opiekun zapłaci około 1500 złotych. Przez cały rok do sanatoriów kierowane są także dzieci w wieku od 7 do 15 roku życia. W czasie leczenia mogą one kontynuować naukę w szkole. Młodzież w wieku od 16 do 18 lat korzysta z sanatoriów w czasie wolnym od zajęć szkolnych.

Dla kogo leczenie uzdrowiskowe?

Uzdrowiska oferują leczenie w kilku zakresach: pulmonologii, laryngologii, ortopedii, reumatologii, kardiologii, diabetologii, endokrynologii, neurologia, otyłość.

- Do sanatorium najczęściej kierowane są dzieci ze schorzeniami górnych dróg oddechowych, z astmą, po przebytych infekcjach, zapaleniach płuc, a ze względów neurologicznych po zapaleniach opon mózgowych - wymienia Katarzyna Kaczorowska. - Również sporo zgłasza się pacjentów ortopedycznych, z wadami postawy, po przebytych urazach. Ostatnio sporo mówi się o otyłości wśród dzieci, oferujemy leczeniu również o tym profilu.

Dokąd można wyjechać?

Dzieci w wieku od 3 do 6 lat, które wyjeżdżają z opiekunem mogą leczyć się w Dąbkach (4 sanatoria), w Rabce-Zdroju (3 placówki) oraz w Ciechocinku (1 uzdrowisko).

Uzdrowiskowe leczenie szpitalne dzieci w wieku od 3 do 18 lat oferują miejscowości: Kołobrzeg, Rabka-Zdrój, Szczawno-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Ciechocinek, Świeradów-Zdrój i Rymanów-Zdrój.

Co trzeba zrobić, aby skorzystać z leczenia uzdrowiskowego?

O wskazaniu do leczenia uzdrowiskowego decyduje lekarz rodzinny lub specjalista, pod opieką którego leczy się dziecko. Warto zapytać swojego lekarza, czy nasze dziecko kwalifikuje się do takiej formy terapii. Przed wypełnieniem skierowania na leczenie uzdrowiskowe lekarz może zlecić dodatkowe badania.

Potem wystarczy ze strony internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia pobrać wniosek. Wzór skierowania dostępny tutaj Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe
Po wniosek można także zgłosić się osobiście do siedziby NFZ w Poznaniu przy ulicy Grunwaldzkiej 158 lub do delegatury w pozostałych miastach w Wielkopolsce.

Wypełniony przez lekarza wniosek należy przynieść do siedziby funduszu lub przesłać pocztą. Czas od złożenia wniosku do wyjazdu dziecka to zazwyczaj 2-3 miesiące.

Komentarze (4)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wronka

Wronka (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Każdy kto po raz pierwszy jedzie do sanatorium albo ma zamiar się wybrać nie wie jak się zabrać za załatwianie tego. Ja wjeżdżając pierwszy raz nie wiedziałam co? jak? i gdzie?. Z pomocą przyszła...rozwiń całość

Każdy kto po raz pierwszy jedzie do sanatorium albo ma zamiar się wybrać nie wie jak się zabrać za załatwianie tego. Ja wjeżdżając pierwszy raz nie wiedziałam co? jak? i gdzie?. Z pomocą przyszła mi koleżanka która nie raz wyjeżdżała do sanatorium .Ona dobrze wiedziała jak się za to zabrać choć jak wyjeżdżała pierwszy raz nie było kolorowo, ale przeszukując internet znalazła tą stronę http://esanatoria.eu/ i tam dowiedziała się wszystkiego co chciała wiedzieć i przy okazji sprawdziła sobie opinie ośrodkach .zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Krakus

Krakus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Osobiście dla dzieci polecam Rabkę Zdrój choć sanatoriów dla dzieci jest znacznie więcej, tutaj można znaleźć aktualny wykaz takich sanatorów w naszym kraju:...rozwiń całość

Osobiście dla dzieci polecam Rabkę Zdrój choć sanatoriów dla dzieci jest znacznie więcej, tutaj można znaleźć aktualny wykaz takich sanatorów w naszym kraju: http://departamentzdrowia.pl/katalog/24/564/zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ala marki

ala marki (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 25 / 22

Z dzieckiem do sanatorium? Bez jaj ;-) Zobacz - http://www.zielonapolana.com.pl/pobyty_rodzinne.php Z dziećmi jeździ się w takie miejsc, z placem zabaw, basenem i atrakcjami, tym bardziej, że...rozwiń całość

Z dzieckiem do sanatorium? Bez jaj ;-) Zobacz - http://www.zielonapolana.com.pl/pobyty_rodzinne.php Z dziećmi jeździ się w takie miejsc, z placem zabaw, basenem i atrakcjami, tym bardziej, że zabierasz je za darmo. Po co takie kombinacje?zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Sanatorium dla dzieci w Ciechocinku

Greg (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 76 / 45

Zapraszam na stronię internetową Uzdrowiska Ciechocinek, gdzie znajdują się informacje na temat jednego z nielicznych już sanatoriów dla dzieci - Szpitala Uzdrowiskowego Nr III im. dra Markiewicza....rozwiń całość

Zapraszam na stronię internetową Uzdrowiska Ciechocinek, gdzie znajdują się informacje na temat jednego z nielicznych już sanatoriów dla dzieci - Szpitala Uzdrowiskowego Nr III im. dra Markiewicza. Obiekt ma podpisaną umowę z NFZ, kolejka oczekiwania na skierowanie jest o wiele krótsza niż w przypadku skierowań osób dorosłych.
Adres strony www.puc.sky.plzwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo