18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Muzeum Narodowe dostało cenny prezent [ZDJĘCIA]

Elżbieta Podolska
Porcelana w Muzeum Narodowym w Poznaniu
Porcelana w Muzeum Narodowym w Poznaniu Paweł Miecznik
Prywatny kolekcjoner przekazał Muzeum Narodowemu w Poznaniu cenny dar. To porcelana z Królewskiej Manufaktury Porcelany z Miśni z XVIII w. To trzy drogocenne dekoracyjne wazy i figurka.

- Ofiarował je jeden z wybitnych profesorów historii sztuki, który nie chce ujawniać swojego nazwiska - mówi Aleksandra Sobocińska, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Poznaniu. - Jest on związany z naszym miastem i muzeum nie tylko sentymentalnie, bowiem po wojnie pracował tutaj przez kilka lat.

To bardzo cenne obiekty, które doskonale uzupełnią kolekcję porcelany miśnieńskiej jaką już posiada poznańskie Muzeum Sztuki Użytkowej będące oddziałem Muzeum Narodowego.

Obiekty wykonane zostały w pierwszej europejskiej manufakturze porcelany powstałej w Miśni w 1710 r. Zostały wyprodukowane w okresie jej największego rozkwitu. Założyciel manufaktury - elektor saski i późniejszy król polski August II Mocny, wielki miłośnik i kolekcjoner porcelany - wytyczył kierunek jej rozwoju. Zgromadził duży zbiór porcelany wschodniej i w pierwszym okresie działalności manufaktury miśnieńskiej polecił sporządzić kopie wyrobów chińskich i japońskich ze swojej kolekcji. Przykładem takiego wyrobu jest ofiarowana właśnie sześcioboczna waza z pokrywką z lat 1725-1730, będąca kopią japońskiego naczynia z dekoracją w typie Kakiemon, rozłożoną na każdym z sześciu pól brzuśca i pokrywy.

- Bardzo cię cieszymy z tego daru, bowiem muzeum nie stać na kupowanie eksponatów - dodaje Aleksandra Sobocińska. - Obiekty, które otrzymaliśmy są bardzo cenne i rzadkie.

Dar eksponowany jest obecnie w Galerii Sztuki Polskiej XVI - XVIII w. na barokowym stole, wykonanym najprawdopodobniej w Saksonii w latach 30.-40. XVIII w., będącym własnością Muzeum Sztuk Użytkowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski