27grudnia.pl sprzed 25 lat?

  27grudnia.pl sprzed 25 lat?

  Marcin Kostaszuk, szef działu kultura Poznań

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Powstanie Wielkopolskie - z racji zwycięskiego finału - nie ma odpowiednika w dziejach naszego kraju. Równie bezprecedensowe miało być widowisko historyczne przygotowane na jego 90. rocznicę przez Filipa Bajona. Świetna pora w poświąteczną sobotę, transmisja na żywo w Jedynce. A jednak nie sposób nie zapytać - czy Państwu też drżały palce na przycisku zmiany kanału?
  Wizja poznańskiego, zasłużonego reżysera byłaby idealna ćwierć wieku temu. Czasy opresji sprzyjały wielopiętrowej metaforze, subtelnej aluzji, mówieniu nie wprost. Ton powagi i hołdu dla poległych bojowników - nie tylko powstańców wielkopolskich - miałby większe uzasadnienie, gdyby walka o wolność nie była rozstrzygnięta. Jak 27 grudnia 1983 roku.

  27 grudnia 2008 roku telewidza przyciągnęło przed ekran proste hasło: "Zwyciężyliśmy!". Wiedział już, że Powstanie Wielkopolskie nie było improwizacją, ale mądrym polityczno-militarnym przedsięwzięciem, które pociągnęło za sobą kolejne wydarzenia.

  Bajonowi nie udało się zatrzymać przed ekranem widza spoza Wielkopolski. Nie pomogli Olbrychski, Seweryn i Gąsowski, ani imponująca scenografia. Nużącego ciągu teatralizowanych pochodów i przemówień nie przełamały filmowe przebitki z "reporterem" Witoldem Dębickim, ani kwestie obsadzonego na żywo w podobnej roli - Piotra Gąsowskiego. Scena przemarszu poległych bohaterów z fortepianu Paderewskiego na symboliczny cmentarz, kojarzyła się z klasyką horroru, budząc inną refleksję od założonej.

  Ja wiem, czasy są niepoetyckie. Zwracając się do masowej widowni, warto jednak pamiętać o krzepiącym serce entuzjazmie. Tego wręcz oczekiwaliśmy od artystów z miasta, które ofiary swego zrywu mogło czcić jako bohaterów zwycięskich, a nie upokorzonych klęską.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo