Pamiętamy o powstańcach

  Pamiętamy o powstańcach

  Leszek Adamczewski, Tomsz Cylka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Choć cały region ponad rok przygotowywał się do obchodów 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, niewielu z nas wywiesiło tego dnia flagi. Za to uroczystości rocznicowe były okazałe i po raz pierwszy z udziałem najwyższych władz Polski.
  Z piętnastominutowym opóźnieniem rozpoczęły się centralne obchody 90. rocznicy wybuchu niepodległościowego zrywu Wielkopolan przełomu lat 1918/1919. Spóźnił się bowiem prezydent RP Lech Kaczyński. Punktualny był za to premier Donald Tusk. Przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich nie brakowało posłów i samorządowców.

  - W tym miejscu od lat oddajemy hołd bohaterom Powstania Wielkopolskiego. Jeszcze niedawno byli oni z nami. Teraz nas zostawili na straży pamięci. Chwała zwycięzcom! - mówił Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego i gospodarz uroczystości.

  - Jeżeli uroczyście obchodziliśmy 90. rocznicę odzyskania niepodległości, to nie możemy zapominać także o Powstaniu Wielkopolskim, które Polsce przywróciło region wielkopolski - powiedział prezydent Lech Kaczyński.

  W swym wystąpieniu prezydent przypomniał najważniejsze wydarzenia najdłuższej wojny nowoczesnej Europy, zwłaszcza te nad tworzeniem polskiej struktury społecznej w zaborze pruskim. Prezydent zwrócił uwagę, że to była wieloletnia walka z zaborcą, a jej elementami były między innymi strajk dzieci wrzesińskich i wóz Drzymały. Ich połączenie z wielkopolską tradycją pracy organicznej dało zwycięstwo.

  - Dzisiaj wspominamy wielkie zdarzenie - mówił premier Donald Tusk. - Zwycięstwo sprzed 90 lat nie było przypadkiem w historii. Przygotowywały się doń pokolenia Wielkopolan. To tutaj Polacy nauczyli się wygrywać codzienne bitwy. Pokazali, że potrafią się nie tylko bić, ale i budować. Ich odwaga i rozumna odpowiedzialność dały zwycięstwo. I dlatego dzisiaj możemy czcić rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego z uśmiechem radości na twarzy - dodał premier.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo