Jest porozumienie: mieszkańcy odzyskali synagogę

  Jest porozumienie: mieszkańcy odzyskali synagogę

  Marcin Wiśniewski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Zabytkowa, niszczejąca od wielu lat, kępińska synagoga trafiła w ręce miejscowego samorządu miejskiego. Na takie rozwiązanie zgodziła się wrocławska gmina żydowska, która dotąd zawiadywała obiektem.
  Dotychczasowi dysponenci zabytku zastrzegli jednak, że jego przyszłe przeznaczenie musi być związane z działalnością kulturalną. Gdyby stało się inaczej, to wówczas synagoga wróci do dawnych właścicieli. Porozumienie w sprawie przejęcia obiektu zawarto w ostatnich dniach grudnia. W ramach tej samej umowy miasto zobowiązało się do oznaczenia specjalną tablicą miejsca, w którym dawniej znajdował się cmentarz żydowski.


  Piotr Psikus, burmistrz Kępna, prowadzący rozmowy z przedstawicielami gminy żydowskiej, przystał na takie porozumienie.

  - Myślimy o tym, by w przyszłości obiekt zagospodarować na potrzeby muzeum, sali wystawienniczej lub sali koncertowej - przyznaje burmistrz Psikus. - Pomysłów jest kilka. Nie ukrywam jednak, że przedsięwzięcie będzie skomplikowane i na pewno bardzo kosztowne.

  Remont synagogi wyceniono w połowie lat dziewięćdziesiątych na około 6 milionów złotych. Teraz ta kwota może być dużo wyższa. Dlatego miasto liczy na środki unijne. Dodatkowym utrudnieniem będą zapewne narzucone przez konserwatora zabytków reżimy budowlane, bo to zgodnie z nimi budynek musi być remontowany.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo