18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa instytuty naukowe łączone wbrew woli

Danuta Pawlicka
Instytuty prowadzą oddzielną działalność naukową i ich połączenie może oznaczać ograniczenie zakresu badań
Instytuty prowadzą oddzielną działalność naukową i ich połączenie może oznaczać ograniczenie zakresu badań S. Seidler
Czy dwa poznańskie instytuty badawcze - włókien naturalnych oraz roślin i przetwórstwa zielarskiego - zostaną połączone wbrew woli ich pracowników i racjonalnym przesłankom? Najprawdopodobniej tak i to już wkrótce. Część naukowców obawia się, że może to doprowadzić do bankructwa obu placówek połączonych w jedną instytucję.

Jeszcze w 2007 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi powstał pomysł połączenia poznańskich instytutów: Włókien Naturalnych oraz Roślin i Przetwórstwa Zielarskiego w jedną placówkę. Według ministerialnej komisji takie połączenie może korzystnie wpłynąć na rozwój nowej placówki.

Eksperci MRiRW uważają, że połączenie instytutów przyczyni się do wzrostu przychodów z działalności badawczo-rozwojowej. Ma to wynikać z możliwości rozszerzenia ofert składanych potencjalnym odbiorcom, ograniczenia kosztów administracyjnych, zwiększenia znaczenia międzynarodowego połączonych jednostek czy wreszcie zwiększenie szans na zdobywanie wielkich projektów badawczych.
Jednak pracownicy obu instytutów nie patrzą w przyszłość tak optymistycznie jak urzędnicy ministerstwa rolnictwa. Pierwotnie ministerstwo proponowało, aby Instytut Roślin i Przetwórstwa Zielarskiego został przejęty przez Instytut Włókien Naturalnych. Ostatecznie zmieniono projekt rozporządzenia, tak że z obu instytutów powstanie jedna placówka o zupełnie nowej nazwie. Z takim scenariuszem nie zgadza się prof. Ryszard Kozłowski, dyrektor Instytutu Włókien Naturalnych.

- Nasz instytut ma ugruntowaną pozycję w Europie i na świecie, wykonujemy wspólne projekty z największymi placówkami badawczymi i firmami - twierdzi prof. Kozłowski
- Jeśli dojdzie do planowanego połączenia, to możemy stać się zupełnie nieznaną placówką i budować naszą pozycję od zera - dodaje.

Według niego instytut zielarstwa jest obecnie w niezbyt dobrej sytuacji i jego problemy mogą przyczynić się do kłopotów nowej placówki: - Od pięciu lat ranga Instytutu Roślin i Przetwórstwa Zielarskiego znacznie spadła, a jego sytuacja finansowa jest kiepska - ocenia dyrektor IWN.
Z tą opinią nie zgadza się doc. Przemysław Mrozikiewicz, dyrektor Instytutu Roślin i Przetwórstwa Zielarskiego:

- Działalność naukowa nie jest branżą wyjątkowo dochodową. Wystarczy jednak spojrzeć na bilanse finansowe, aby zauważyć, że nasz instytut wypracowuje zysk w przeciwieństwie do instytutu dyrektora Kozłowskiego - podkreśla Przemysław Mrozikiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski