18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Superszybki tomograf do badań nad rakiem powstał na Politechnice Poznańskiej

Karolina Koziolek
Fot. Waldemar Wylegalski
W Poznaniu powstał nowy typ tomografu. Przez niespełna cztery lata pracowało nad nim dwanaście osób z Politechniki Poznańskiej. Urządzenie skróci czas badania z kilkudziesięciu minut do kilku sekund. Umożliwi błyskawiczną lokalizację zmian nowotworowych i miażdżycowych. Pozwoli lekarzom na zaplanowanie optymalnego leczenia, które w mniejszym stopniu obciąży pacjenta.

- Tomograf pozwala na uzyskanie obrazu rozkładu stężenia tlenu we krwi pacjenta w formacie 3D - mówi prof. Jan Jurga, szef zespołu. - Obraz ma bardzo wysoką rozdzielczość, co pozwala na określenie zmian nowotworowych co do ułamków milimetrów, umożliwiając ich wczesne wykrywanie. To niejedyna zaleta stworzonego w Poznaniu tomografu. Urządzenie umożliwia określenie właściwego momentu do prowadzenia terapii nowotworowych dzięki dokładnemu pomiarowi stężenia tlenu. Ma to decydujące znaczenie przy planowaniu terapii - dodaje.

Tomograf nie emituje żadnego szkodliwego promieniowania, dzięki czemu pacjent może być poddawany badaniom wielokrotnie bez obaw o napromieniowanie. A to pozwoli np. na monitorowanie efektów leczenia - wyjaśnia dr Tomasz Czechowski, który jest inicjatorem powstania tomografu.

Urządzenie nie generuje też uciążliwego huku, z czym obecnie muszą mierzyć się pacjenci zamykani w białej tubie tomografu. Ten stworzony na politechnice działa na innej zasadzie, dlatego, jak mówią naukowcy będzie w nim można zasnąć jak dziecko.
Pomysł zrodził się cztery lata temu, kiedy dr Czechowski wrócił ze stypendium w USA. - Szukałem pracy i trafiłem do prof. Jurgi na politechnikę. Ma ogromną wiedzę i potrafił ukierunkować nasze pomysły na właściwe tory - mówi dr Czuchowski.

Tak powstał interdyscyplinarny zespół składający się z fizyków, chemików, materiałoznawców, informatyków, automatyków, konstruktorów... W tej chwili naukowcy robią badania na fantomach. Tomograf jest tej wielkości, że może badać myszy, szczury lub komórki. - Potrzebne są pieniądze aby wybudować tomograf, w którym będą badani ludzie. Technologicznie jesteśmy do tego przygotowani już teraz - mówi prof. Jan Jurga.

Naukowcy prowadzili już w tej sprawie rozmowy z General Electrics z USA, w tej chwili chcieliby jednak zainteresować polski przemysł. Liczą na to, że pomoże im cały szereg nagród od Brukseli po Rosję, który otrzymali za swój wynalazek.
Obecnie tworzą kolejny tomograf. Będzie służył do badań np. nad nowotworami na potrzeby nauki.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski