Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin na prawo jazdy - nowe zasady od soboty [PRZYKŁADOWE PYTANIA]

Krystian Lurka
Chcesz zdobyć prawo jazdy? Musisz to wiedzieć: od soboty 19 stycznia na kandydatów chcących zdać część teoretyczną egzaminu na prawo jazdy będą czekać zmiany. Zmiany, o których każdy z przyszłych kierowców powinien wiedzieć obejmują sporą część egzaminu. Pokazujemy przykładowe pytania nowych testów na prawo jazdy.

Do tej pory egzaminowani musieli odpowiedzieć na 18 pytań. Aby pozytywnie zdać testy konieczna była prawidłowa odpowiedź na 16 lub więcej z nich. Co oznacza, że już trzy błędne odpowiedzi dyskwalifikowały kandydata. Inaczej będzie od 19 stycznia. "Nowe prawo jazdy" wymaga o wiele więcej nauki!

ZMIENIAJĄ SIĘ NIE TYLKO TESTY, ALE I FORMALNOŚCI. SPRAWDŹ NASZ PRAKTYCZNY PORADNIK:
Poradnik: Zdobyć prawo jazdy według nowych zasad...

Według nowych zasad sprawdzian z zasad ruchu drogowego to 32 pytania. Dwadzieścia z nich obejmie zakres wiedzy podstawowej. Pozostałe dwanaście będą z wiedzy specjalistycznej w zakresie poszczególnych kategorii prawa jazdy lub pozwolenia (niektóre z nich to materiały multimedialne).

Czytaj także:
Egzamin na prawo jazdy: W WORD-ach pogrom. Tak źle nie było nigdy wcześniej

W trakcie 25-minutowego testu (czas rozwiązywania pozostaje taki sam) kandydat na jedną odpowiedź będzie mógł poświęcić 50 sekund. Po zaznaczeniu nie będzie możliwości powrotu do poprzedniego pytania.

Poza zwiększoną liczbą pytań przyszłych kierowców czekają inne zmiany. Do tej pory każde z zadań traktowane było jednakowo - prawidłowa odpowiedzieć oznaczała jeden punkt. Pytania w nowym egzaminie będą ważone. I tak wśród tych z wiedzy podstawowej, dziesięć pytań o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego (trzy punkty), sześć pytań o średnim (dwa punkty) i cztery pytania o niskim (jeden punkt). Wśród pytań z wiedzy specjalistycznej: sześć pytań o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego (trzy punkty), cztery pytania o średnim (dwa punkty) i dwa pytania o niskim (jeden punkt).

Podczas nowego egzaminu maksymalnie będzie można zdobyć 74 punkty. Aby kandydat cieszył się pozytywnym wynikiem musi zdobyć co najmniej 68.

Również dotychczasowy system odpowiedzi zmieni się. Zamiast wielokrotnego wyboru każde z pytań będzie posiadało tylko jedną prawidłową odpowiedź.

Także materiał do nauczenia będzie inny od obecnego. Liczba pytań z dotychczasowych pięciuset powiększy się do aż trzech tysięcy!

Takie zmiany mają spowodować, że kandydat nie zdoła nauczyć się wszystkich pytań na pamięć - co było bolączką i powszechnym procederem wśród zdających. Bezmyślne zakuwanie w przypadku nowych zasad części teoretycznej będzie prawie niemożliwe.

Testy dzięki uprzejmości http://liwona.pl/osk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski