18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytury zmiany 2013. Renty zmiany 2013

Milena Kochanowska
Emerytury zmiany 2013. Renty zmiany 2013 - na pytania odpowiada Antonina Żelek z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu
Emerytury zmiany 2013. Renty zmiany 2013 - na pytania odpowiada Antonina Żelek z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu
Emerytury zmiany 2013. Renty zmiany 2013 - na pytania odpowiada Antonina Żelek z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu. Zobacz o co pytają emeryci i renciści!

Jestem na rencie z tytułu niezdolności do pracy. Mam ją przyznaną do osiągnięcia wieku emerytalnego - 65 lat. Co będzie, gdy wiek emerytalny się zmieni?
Antonina Żelek z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Renciści uprawnieni w dniu 1 stycznia 2013 r. do renty z tytułu niezdolności do pracy do dnia osiągnięcia dotychczasowego wieku emerytalnego, wynoszącego 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny, zachowują uprawnienia do renty do dnia osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego.

Urodziłam się 15 maja 1955 r. Czy dla kobiet z mojego rocznika również został wydłużony wiek emerytalny?
Antonina Żelek z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Podwyższenie wieku emerytalnego dotyczy kobiet urodzonych po dniu 31 grudnia 1952 r. Dla kobiet urodzonych od 1 kwietnia do 30 czerwca 1955 r. wiek emerytalny wynosi 60 lat i 10 miesięcy.

Jestem na rencie z tytułu niezdolności do pracy. 65 lat skończę w kwietniu 2014 r. Kiedy ZUS przyzna mi emeryturę?
Antonina Żelek z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Wiek emerytalny dla mężczyzny urodzonego w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 1949 r. wynosi 65 lat i 6 miesięcy. Prawo do emerytury nabędzie więc pan w październiku 2014 r.

65 lat skończyłem 30 grudnia 2012 r. Czy mi też zostanie wydłużony wiek emerytalny?
Antonina Żelek z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Podwyższenie wieku emerytalnego dotyczy mężczyzn urodzonych po dniu 31 grudnia 1947 r. Natomiast wiek emerytalny mężczyzn urodzonych do dnia 31 grudnia 1947 r. pozostaje bez zmian.

Jestem na wcześniejszej emeryturze. Wiek emerytalny skończę w 2016 r. Jak będzie wyliczona moja emerytura?
Antonina Żelek z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Nowa emerytura to równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia emerytury, czyli kwoty zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne zapisanych na pani indywidualnym koncie w ZUS-ie oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego przez średnie dalsze trwanie życia. Według przepisów obowiązujących od stycznia 2013 r., podstawa obliczenia emerytury ulega pomniejszeniu o kwoty pobieranych emerytur przed osiągnięciem pełnego wieku emerytalnego. Oznacza to, że część emerytury wyliczonej na podstawie składek zgromadzonych na indywidualnym koncie zostanie pomniejszona o kwotę pobranej przez panią wcześniejszej emerytury.


Jestem na wcześniejszej emeryturze. Wiek emerytalny, 60 lat, skończyłam w listopadzie 2012 r. Czy wysokość mojej emerytury zostanie pomniejszona o wypłacaną mi wcześniejszą emeryturę?

Antonina Żelek z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Pomniejszenie podstawy obliczenia świadczenia obejmuje również emerytury, które są przyznawane kobietom urodzonym przed 1 stycznia 1953 r.

Od siedmiu lat jestem na rencie, którą mam przyznaną do końca lutego 2013 r. Mam 63 lata. Czy jeśli ZUS przyzna mi dalszą rentę, będzie już ona na stałe?
Antonina Żelek z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Jeśli lekarz orzecznik ZUS-u stwierdzi dalszą niezdolność do pracy u osoby uprawnionej do renty przez okres co najmniej 5 lat poprzedzających dzień badania, której brakuje mniej niż 5 lat do dnia osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego, orzeka niezdolność do pracy do dnia osiągnięcia tego wieku.

Wiek emerytalny wymagany do przyznania emerytury osiągnę w 2014 r. Czy będzie jeszcze możliwość ustalenia części tej emerytury w starej wysokości?
Antonina Żelek z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Ustawa zmieniająca przewiduje możliwość ustalenia emerytury w mieszanej wysokości także dla osób, które wiek emerytalny osiągną w 2014 r. Wysokość emerytury mieszanej dla tych osób będzie ustalana według odpowiedniego procentu "starej" i "nowej" emerytury - odpowiednio 20 i 80 proc..


Znaczną część życia nie pracowałam zawodowo i zajmowałam się domem. Wiek emerytalny skończę w 2015 r. Jaki muszę mieć minimalny staż, aby wysokość mojej emerytury była podniesiona do kwoty najniższej emerytury?

Antonina Żelek z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: W związku ze zmianą przepisów, również wymiar okresów składkowych i nieskładkowych uprawniających kobietę do podwyższenia emerytury do kwoty świadczenia najniższego będzie wzrastał i docelowo wyniesie 25 lat. W 2015 r. będzie więc musiała pani udowodnić 21 lat okresów składkowych i nieskładkowych.


Jestem na rencie z tytułu niezdolności do pracy przyznanej do uzyskania wieku emerytalnego 65 lat, tzn. do 15 sierpnia 2013 r. Teraz mój wiek emerytalny i prawo do renty zostało wydłużony do 65 lat i 3 miesięcy. Czy otrzymam z ZUS-u jakąś informację? Co z legitymacją?

Antonina Żelek z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Do osób pobierających w dniu 1 stycznia 2013 r. renty z tytułu niezdolności do pracy zostaną wysłane powiadomienia o zachowaniu uprawnień do świadczenia do dnia osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego. Dotyczy to osób, które mają ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy do dnia osiągnięcia wieku emerytalnego 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny. Do powiadomienia dołączona zostanie również legitymacja emeryta - rencisty, z nowym okresem uprawnień do renty, czyli w pani przypadku do 65 lat i 3 miesięcy.

Nie pracowałam w szczególnych warunkach, ale chciałabym skorzystać z wcześniejszego przejścia na emeryturę. Czy będzie taka możliwość?
Antonina Żelek z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Osobie, która nie osiągnie określonego dla niej wieku emerytalnego, przysługuje emerytura częściowa, jeżeli spełni łącznie następujące warunki: ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn oraz osiągnie wiek wynoszący co najmniej 62 lata dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn. Wysokość emerytury częściowej wynosi 50 procent kwoty emerytury pełnej i nie podlega podwyższeniu do kwoty najniższej emerytury.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Emerytury zmiany 2013. Renty zmiany 2013 - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski