Menu Region

Emerytury zmiany 2013. Renty zmiany 2013

Emerytury zmiany 2013. Renty zmiany 2013

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Milena Kochanowska

2Komentarze Prześlij Drukuj
Emerytury zmiany 2013. Renty zmiany 2013 Emerytury zmiany 2013. Renty zmiany 2013

Emerytury zmiany 2013. Renty zmiany 2013 - na pytania odpowiada Antonina Żelek z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu

Emerytury zmiany 2013. Renty zmiany 2013 - na pytania odpowiada Antonina Żelek z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu. Zobacz o co pytają emeryci i renciści!
Jestem na rencie z tytułu niezdolności do pracy. Mam ją przyznaną do osiągnięcia wieku emerytalnego - 65 lat. Co będzie, gdy wiek emerytalny się zmieni?
Antonina Żelek z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Renciści uprawnieni w dniu 1 stycznia 2013 r. do renty z tytułu niezdolności do pracy do dnia osiągnięcia dotychczasowego wieku emerytalnego, wynoszącego 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny, zachowują uprawnienia do renty do dnia osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego.



Urodziłam się 15 maja 1955 r. Czy dla kobiet z mojego rocznika również został wydłużony wiek emerytalny?
Antonina Żelek z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Podwyższenie wieku emerytalnego dotyczy kobiet urodzonych po dniu 31 grudnia 1952 r. Dla kobiet urodzonych od 1 kwietnia do 30 czerwca 1955 r. wiek emerytalny wynosi 60 lat i 10 miesięcy.


Jestem na rencie z tytułu niezdolności do pracy. 65 lat skończę w kwietniu 2014 r. Kiedy ZUS przyzna mi emeryturę?
Antonina Żelek z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Wiek emerytalny dla mężczyzny urodzonego w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 1949 r. wynosi 65 lat i 6 miesięcy. Prawo do emerytury nabędzie więc pan w październiku 2014 r.


65 lat skończyłem 30 grudnia 2012 r. Czy mi też zostanie wydłużony wiek emerytalny?
Antonina Żelek z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Podwyższenie wieku emerytalnego dotyczy mężczyzn urodzonych po dniu 31 grudnia 1947 r. Natomiast wiek emerytalny mężczyzn urodzonych do dnia 31 grudnia 1947 r. pozostaje bez zmian.


Jestem na wcześniejszej emeryturze. Wiek emerytalny skończę w 2016 r. Jak będzie wyliczona moja emerytura?
Antonina Żelek z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Nowa emerytura to równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia emerytury, czyli kwoty zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne zapisanych na pani indywidualnym koncie w ZUS-ie oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego przez średnie dalsze trwanie życia. Według przepisów obowiązujących od stycznia 2013 r., podstawa obliczenia emerytury ulega pomniejszeniu o kwoty pobieranych emerytur przed osiągnięciem pełnego wieku emerytalnego. Oznacza to, że część emerytury wyliczonej na podstawie składek zgromadzonych na indywidualnym koncie zostanie pomniejszona o kwotę pobranej przez panią wcześniejszej emerytury.


Jestem na wcześniejszej emeryturze. Wiek emerytalny, 60 lat, skończyłam w listopadzie 2012 r. Czy wysokość mojej emerytury zostanie pomniejszona o wypłacaną mi wcześniejszą emeryturę?

Antonina Żelek z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Pomniejszenie podstawy obliczenia świadczenia obejmuje również emerytury, które są przyznawane kobietom urodzonym przed 1 stycznia 1953 r.


Od siedmiu lat jestem na rencie, którą mam przyznaną do końca lutego 2013 r. Mam 63 lata. Czy jeśli ZUS przyzna mi dalszą rentę, będzie już ona na stałe?
Antonina Żelek z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Jeśli lekarz orzecznik ZUS-u stwierdzi dalszą niezdolność do pracy u osoby uprawnionej do renty przez okres co najmniej 5 lat poprzedzających dzień badania, której brakuje mniej niż 5 lat do dnia osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego, orzeka niezdolność do pracy do dnia osiągnięcia tego wieku.

1 »
2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Dodatki do emetytury kobiecie całkowicie niezdolnej do pracy urodzonej w sierpień 1955 roku?

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Teresa (gość)  •

Witam,urodziłam się w sierpniu 1955 roku i w 2016 roku osiągnę wiek emerytalny(mam całkowitą niezdolność do pracy,orzeczoną przez Sąd pray),proszę o odpowiedz,czy przysługują z tego tytułu jakiekolwiek dodatki do emerytury? Urodziłam i wychowałam 4 dzieci.

odpowiedzi (0)

skomentuj

mam 67 lat i dopiero teraz składm dokumenty do zus

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Bogdan Kacznarki (gość)  •

Jakie fornulrze sa mi potrzebne do zebranej przeze mnie dokumentacji przebiegu kariery zawodowej

odpowiedzi (0)

skomentuj