18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego dla profesora Jacka Łuczaka [ZDJĘCIA]

Marek Zaradniak
Fot. Grzegorz Dembiński
Profesor Jacek Łuczak, twórca Hospicjum Palium w Poznaniu, jest tegorocznym laureatem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Wręczono mu ją w sobotę podczas spotkania noworocznego marszałka województwa wielkopolskiego i wojewody wielkopolskiego z samorządowcami w poznańskiej Auli UAM.

Profesor Jacek Łuczak otrzymał tę nagrodę za czynienie dobra. Za pomoc chorym i ich rodzinom w pokonywaniu najtrudniejszych momentów życia i pionierskie działania związane z opieką paliatywną, które znalazły wyraz w utworzeniu w Poznaniu pierwszego w Polsce oddziału opieki paliatywnej, a także inne inicjatywy w tej dziedzinie w Polsce jak powstanie Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej, powołanie Krajowej Rady Opieki Paliatywnej i współtworzenie nowoczesnej koncepcji opieki hospicyjnej w Polsce i stworzenia sytemu kształcenia studentów w tej dziedzinie.

Maksyma Ryszarda Kapuścińskiego brzmiała: "Najważniejszy jest człowiek, którego należy wysłuchać i zrozumieć". W działalności profesora Jacka Łuczaka najważniejszy jest pacjent. Chodzi nie tylko o farmakologiczne uśmierzanie bólu, ale również o przygotowanie go i jego rodziny do życia w obliczu umierania i śmierci. Profesor uważa, że człowiek ma prawo godnie się urodzić, godnie żyć i godnie umierać. 

- To nagroda nie tylko dla mnie, ale dla całego mojego zespołu, który tworzą zarówno pracownicy medyczni, jak i wspaniali wolontariusze - mówił, dziękując, profesor Jacek Łuczak.

Tego wieczoru wręczono także przyznawane przez wojewodę wielkopolskiego medale Ad Perpetuam Rei Memoriam. Uhonorowano nimi profesora Witolda Szyftera, kierownika Kliniki Otolaryngologii w Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu oraz majora Tomasza Ogrodniczuka - kustosza poznańskiego Muzeum Broni Pancernej.

Finałem wieczoru był koncert utworów Straussa i przebojów z musicali w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą Jakuba Chrenowicza. Solistką była sopranistka Marta Boberska.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski