Czy 26 grudnia to jeszcze święto?

  Czy 26 grudnia to jeszcze święto?

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W polskiej kulturze trzy świąteczne dni zarezerwowane są do spędzenia ich w rodzinnym, domowym gronie. Czy ten zwyczaj może wkrótce zaniknąć?
  Do wyjścia z domów w drugi dzień świąt namawiają restauratorzy oraz właściciele kin, dyskotek i pubów. Okazuje się, że 26 grudnia może stać się pretekstem do rozgrzewki przed sylwestrowymi szaleństwami.

  Według doktora Remigiusza Ciesielskiego z poznańskiego Instytutu Kulturoznawstwa UAM drugie święto utraciło dla Polaków nie tylko swój wymiar sakralny, ale też rodzinny.

  - 26 grudnia spotykamy się z ludźmi, jednak zamiast wymagającej pewnego wysiłku rozmowy wybieramy proste wyjście do kina - uważa Ciesielski. Jego zdaniem błąd tkwi w braku właściwego celebrowania okresu adwentu.

  - To właśnie z czterotygodniowego czasu oczekiwania zdobywamy treści, potrzebne do zrozumienia idei drugiego dnia świąt - dodaje.

  Tymczasem w innych krajach 26 grudnia to dzień wręcz przeznaczony do wspólnych wyjść. Mieszkańcy Australii, Kanady czy Wielkiej Brytanii nazywają go Boxing Day - od tradycji dawania służącym prezentów w boxach, czyli pudełkach. Niezwykle popularne są tam również wyprzedaże, rozpoczynające się w nocy z 25 na 26 grudnia. Także co roku w drugi dzień świąt w Australii startują słynne regaty Sydney - Hobart, z kolei angielscy piłkarze zwykli rozgrywać wówczas ligowe mecze.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo