Prezydent lub burmistrz będą dalej rządzić pomimo wyroku?

  Prezydent lub burmistrz będą dalej rządzić pomimo wyroku?

  Paweł Mikos

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Prezydent miasta albo burmistrz gminy będzie mógł dalej sprawować swój urząd, nawet pomimo skazującego wyroku sądowego. Tak przynajmniej chcą parlamentarzyści PSL.
  Na ostatnim w tym roku posiedzeniu Sejmu pierwsze czytanie przeszedł projekt nowelizacji ordynacji wyborczej do rad gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego przygotowany przez posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ludowcy chcą, aby prezydent, burmistrz czy wójt mogli sprawować dalej swój urząd, także w sytuacji, kiedy sąd ich skaże, a wyrok się uprawomocni.

  Jednak jak zapewniają przedstawiciele Stronnictwa, taka sytuacja będzie zastrzeżona tylko dla wyjątkowych przypadków. Skazany prezydent czy burmistrz mógłby pozostać na stanowisku tylko wtedy, gdy sąd odstąpiłby od wymierzenia kary.

  - Dotyczyłoby to drobnych uchybień, jak na przykład złożenia oświadczenia majątkowego dzień po terminie - zapewnia Stanisław Kalemba, poseł PSL z Piły. - Natomiast jeśli radny, czy prezydent byliby oskarżeni o osiągnięcie korzyści majątkowej, czy tak jak w Olsztynie o gwałt, to oczywiście nie podlegałby przez nas proponowanym przepisom i jak dotychczas traciłby mandat - twierdzi.

  Gdyby prawo proponowane przez Polskie Stronnictwo Ludowe obowiązywało w maju 2007 roku, to pewnie Józef Lewandowski z PSL dalej pełniłby funkcję radnego i wiceprzewodniczącego sejmiku województwa wielkopolskiego. Lewandowski w 2002 roku jako zastępca burmistrza gminy Osiek, wspólnie z burmistrzem odpowiadał za budowę hali sportowej. Podpisali oni umowy, nie mając zagwarantowanych pieniędzy na inwestycję. Półtora roku temu, Sąd Apelacyjny w Poznaniu skazał go prawomocnym wyrokiem za przekroczenie uprawnień, ale jednocześnie odstąpił od wymierzenia kary. Józef Lewandowski stracił mandat radnego sejmiku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo