Starzy poborowi nie umkną policji

  Starzy poborowi nie umkną policji

  Łukasz Cieśla

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Spora grupa poborowych nie skorzysta z amnestii, o której mówił minister obrony narodowej. Według szacunków może to być nawet 70 tysięcy osób.
  Kłopotów z prawem nadal bowiem mogą spodziewać ci, którzy unikali w przeszłości obowiązkowej służby w armii. Jeśli już wszczęto wobec nich postępowanie karne, nie unikną odpowiedzialności. Ministerialna zapowiedź dotycząca amnestii nie będzie działała wstecz.

  Nad nowymi uregulowaniami pracuje obecnie Senat. Przepisy mają wejść w życie pod koniec stycznia. - Nie przewiduje się wprowadzenia abolicji dla tych poborowych, wobec których wszczęto już postępowania. Prawo nie będzie działało wstecz. Zresztą te postępowania nie są prowadzone przez organy wojskowe - tłumaczy ppłk Tomasz Mazurek ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

  Zgodnie z kodeksem karnym za uchylanie się od obowiązkowej służby wojskowej grozi nawet do trzech lat więzienia. Przedawnienie następuje po pięciu latach. Jeśli więc, któryś z młodych Polaków miał odbyć zasadniczą służbę w tym roku i nie stawił się w jednostce, będzie mógł odetchnąć z ulgą dopiero w 2013 roku.

  Jednak jeśli w okresie pięciu lat od momentu niestawienia się w jednostce usłyszy prokuratorskie zarzuty, wtedy okres przedawnienia wydłuża się do dziesięciu lat. Poborowych ściga policja a nie żandarmeria, ponieważ nie zostali wcieleni do wojska i nadal są traktowani jako cywile.

  Wielu poborowych mogło uniknąć kłopotów, gdyby wcześniej zadbali o sprawy meldunkowe. Spora grupa młodych Polaków wyjechała w ostatnim czasie za granicę do pracy, zwłaszcza na Wyspy Brytyjskie. Mimo, że mieli taki obowiązek na ogół nie informowali Wojskowych Komend Uzupełnień ani biur meldunkowych o zmianie miejsca pobytu.

  Komendy Uzupełnień przysyłały więc zawiadomienia na stare adresy w kraju. Kiedy nikt ich nie odbierał, na policję trafiały wnioski o ściganie młodych mężczyzn z powodu uchylania się od służby wojskowej.

  W przypadku, gdy do sądów trafiają wnioski o ukaranie, najczęściej zapadają wyroki pozbawienia wolności w zawieszeniu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo