100 lat profesora Lecha Działoszyńskiego, biochemika,...

  100 lat profesora Lecha Działoszyńskiego, biochemika, lekarza, oficera Wojska Polskiego

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  W piątek setne urodziny świętował będzie poznański uczony lekarz i biochemik profesor Lech Działoszyński.
  Profesor Lech Działoszyński kończy w piątek sto lat.

  Profesor Lech Działoszyński kończy w piątek sto lat. ©Waldemar Wylegalski

  Setne urodziny obchodzi w piątek profesor Lech Działoszyński, biochemik i lekarz, uczony związany z uniwersytetami w Poznaniu, Toruniu, Edynburgu i Kanadzie. Oficer Wojska Polskiego, ale i filister Korporacji Akademickiej "Masovia" i świecki dominikanin. Człowiek, którego biografia mogła by się stać tematem interesującego filmu. Na razie możemy o nim czytać w wydanej właśnie autobiografii "Moje lata nieutracone 1920-1989".

  Rodowity poznaniak, absolwent Gimnazjum im. Świętego Jana Kantego jeszcze przed II wojną światową studiował chemię na Uniwersytecie Poznańskim. W 1939 roku po czwartym roku studiów znalazł się na praktyce w Jugosławii. Przerwał ją jednak w sierpniu i będąc podporucznikiem Wojska Polskiego wrócił do kraju. Brał udział w obronie twierdzy Modlin.

  Po krótkim pobycie w niewoli wrócił do Poznania. Szybko jednak podjął decyzję o dalszej walce i poprzez Węgry i Jugosławię dotarł do Francji, do Marsylii gdzie przyłączył się do tamtejszej Armii Polskiej. Po kapitulacji Francji jak wielu innych polskich oficerów trafił do Wielkiej Brytanii. Tam m.in. rozpoczął pracę na Polskim Wydziale Lekarskim Uniwersytetu w Edynburgu. Został asystentem w Zakładzie Chemii Lekarskiej i w 1944 roku obronił doktorat z biochemii. Swój ośmioletni pobyt na obczyźnie uważa za najaktywniejszy czas swego życia.

  Do kraju Lech Działoszyński powrócił w 1947 roku i od początku włączył się w nurt życia naukowego. Początkowo wykładał chemię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza oraz ukończył ówczesny Wydział Lekarski tej uczelni. Z czasem kierował Katedrą Fizjologii i Biochemii Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Katedrą Biochemii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

  Potem na poznańskim Uniwersytecie Medycznym kierował Zakładem Biochemii i Analityki w Instytucie Pediatrii. Przez dwa lata przebywał też na stypendium w Kanadzie gdzie pracował m.in. w Zakładzie Biochemii Uniwersytetu w Toronto. Po 1989 stał się odnowicielem Korporacji Akademickiej Masovia, której członkiem był przez wybuchem II wojny światowej.

  Niezwykle ważna dla profesora Lecha Działoszyńskiego była i jest rodzina. Po powrocie z Wielkiej Brytanii ożenił się z Barbarą Gajdzińską. Mają trójkę dzieci. Synów Tomasza i Karola oraz córkę Annę. Doczekali się też wnuków i prawnuków.

  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo