Rak prostaty: radioaktywny implant niszczy nowotwór

  Rak prostaty: radioaktywny implant niszczy nowotwór

  Danuta Pawlicka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wczoraj poznańscy onkolodzy wzbogacili swoją praktykę o nieznaną dotąd u nas metodę walki z rakiem. W okolice nowotworu - raka prostaty - wprowadzili radioaktywny implant, który stopniowo będzie uwalniał śmiercionośne dla guza promienie. Pierwsze dwa zabiegi wykonane zostały pod okiem prof. Jana Battermanna z Holandii, światowego eksperta w leczeniu tą metodą.
  Poznański Zakład Brachy-terapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii jest pierwszym ośrodkiem w kraju i w całej Europie Środkowo-Wschodniej, który przygotował się do "jednorazowej implantacji" i rozpoczyna jej stosowanie w leczeniu.

  - Metoda polega na wprowadzeniu ok. 80-100 ziaren izotopów promieniotwórczych w obręb chorego narządu. Izotopy pozostają na stałe w narządzie i nie są usuwane - tłumaczy dr hab. Janusz Skowronek, kierownik poznańskiego Zakładu.

  Implanty, przypominające metaliczne druciki, są niewiele grubsze od włosa i zawierają wyliczoną dawkę radioaktywnego jodu. Najczęściej stosowane są w raku prostaty, rzadziej w nowotworach piersi, głowy i szyi. Metoda na stałe weszła do leczenia prostaty w USA i Europie Zachodniej.

  Prof. Battermann, który asystował wczoraj poznańskim lekarzom i radiologom, pierwszy wprowadził ją na europejski kontynent 20 lat temu. Od tamtego czasu implantacja zdobywa coraz więcej zwolenników, bo jest bezpieczniejsza, skuteczniejsza, mniej inwazyjna i daje duże szanse pełnego wyleczenia.
  Aplikacja implantów odbywa się w warunkach szpitalnych i wymaga specjalistycznego oprzyrządowania, ale hospitalizacja pacjenta trwa bardzo krótko. Już następnego dnia opuszcza lecznicę, wraca do domu i do pracy z zaaplikowanym zabójczym dla guza lekiem. Nie odczuwa z tego powodu żadnego dyskomfortu i nie stanowi radioaktywnego (bardzo mała dawka!) zagrożenia dla domowników. Zwykle czeka się rok na wyczerpanie "izotopowego ładunku".

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo