Sejmik przyjął budżet dla Wielkopolski. Będzie dziura na 300...

  Sejmik przyjął budżet dla Wielkopolski. Będzie dziura na 300 mln zł i cięcia

  Paulina Jęczmionka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  1 mld 120,5 mln zł dochodów, o 266,5 mln zł więcej wydatków i 20 mln zł na spłatę długów - tak będzie wyglądał przyszłoroczny budżet województwa wielkopolskiego. Sejmik przyjął go wczoraj po kilku godzinach obrad i zgłoszeniu kilkudziesięciu poprawek opozycji.
  Sejmik przyjął budżet dla Wielkopolski. Będzie dziura na 300 mln zł i cięcia

  Sejmik przyjął budżet dla Wielkopolski. Będzie dziura na 300 mln zł i cięcia ©Fot. Archiwum

  - Prace nad budżetem były trudniejsze niż w latach ubiegłych, bo mamy do czynienia z niepewnym poziomem dochodów, rozpoczęciem wielu inwestycji i rosnącym zadłużeniem - mówił już podczas poprzedniej sesji sejmiku marszałek Marek Woźniak. - Mimo to nie uszczupliliśmy realizacji nałożonych zadań i zachowaliśmy większość aktywności dla Wielkopolan. To ambitny budżet.

  Nie obejdzie się jednak bez zaciskania pasa. Bo o ile dochody województwa mają wynieść 1 mld 120,5 mln zł, o tyle wydatki planowane są na poziomie 1 mld 386,5 mln zł. Do 266,5 mln zł deficytu doliczyć trzeba jednak jeszcze 20 mln zł na spłatę długów. Dlatego województwo będzie musiało oszczędzać. 15 proc. mniej na promocję i współpracę zagraniczną, 10 proc. oszczędności w departamentach oraz 5 proc. mniej na kulturę - to główne założone cięcia.

  Radni opozycji winą za trudną sytuację finansową obarczają koalicję rządzącą. Zbigniew Czerwiński z PiS wskazuje, że o konieczności oszczędzania mówił już w 2010 roku.
  - Wtedy samorząd miał zdecydowanie więcej pieniędzy i mógł się zabezpieczyć - twierdzi Czerwiński. - Nie musielibyśmy dziś martwić się o budowę szpitala matki i dziecka i wpisanie jej jako projektu kluczowego.

  Radni PiS kolejny raz zgłosili wczoraj ponad 60 poprawek do budżetu. Kolejnych, bo już wcześniej wszystkie odrzuciła komisja budżetowa. Głosowanie nad nimi trwało co najmniej kilkadziesiąt minut. Wśród poprawek PiS znalazła się m.in. seria tych zmniejszających wydatki niemal we wszystkich działach poza kulturą. Zaoszczędzone pieniądze miałyby być formą rezerwy na budowę nowego szpitala dziecięcego. PiS domagało się też m.in. przekazania rezerwy celowej na przewozy spółki Koleje Wielkopolskie, by pociągi jeździły na większej liczbie linii.

  SLD zgłosił z kolei dwie poprawki. Radni Sojuszu chcieli, by zmniejszyć jeszcze wydatki na promocję oraz budowę nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego. Koalicja PO-PSL poprawki odrzuciła. Ale nie ukrywa, że w trakcie roku może okazać się, iż trzeba będzie dokonać kolejnych cięć wydatków.

  A wśród nich najwięcej, bo aż 643,6 mln zł samorząd wyda w 2013 r. na transport i łączność. W tym ponad 400 mln zł na kolej. W tej kwocie kryje się zapłata za Elfy, czyli nowe pociągi. Pięć z nich trafi na tory w tym roku, kolejnych 15 w przyszłym. Dokończenie inwestycji drogowych będzie z kolei kosztowało 223,9 mln zł. Najważniejsze z nich to budowa obwodnicy Opalenicy i Czarnkowa, rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 196 na odcinku od Murowanej Gośliny doWągrowca oraz np. przebudowa drogi nr 434 do Śremu.

  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rozpędzić ten cały Urząd Marszałkowski

   KTS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 34

   po jaką cholerę potrzebny jest ten cały Urząd Marszałkowski to co oni wykonują przekazać do Urzędu Wojewódzkiego a to całe towarzycho rozpędzić,ile wynosi koszt ich utrzymania???? wiem że zaraz...rozwiń całość

   po jaką cholerę potrzebny jest ten cały Urząd Marszałkowski to co oni wykonują przekazać do Urzędu Wojewódzkiego a to całe towarzycho rozpędzić,ile wynosi koszt ich utrzymania???? wiem że zaraz zacznie się głośne ujadanie na mój wpis ale to będą czynili pracownicy tego zbędnego tworuzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   aaa

   aaa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 22

   Może ja koledze odpowiem. A nie woli Kolega miec tworu, ktory pochodzi z wyborow i jest samorzadny na poziomie wojewodztwa? Moze lepiej rozwiazac urzad wojewodzki? Taki system jest w calej...rozwiń całość

   Może ja koledze odpowiem. A nie woli Kolega miec tworu, ktory pochodzi z wyborow i jest samorzadny na poziomie wojewodztwa? Moze lepiej rozwiazac urzad wojewodzki? Taki system jest w calej zachodniej europie. Chyba, ze kolega woli system rosyjski z mianowanym gubernatorem (wojewoda)?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do aaa

   KTS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 22

   dwa urzędy uważam że nie są potrzebne jeżeli lepiej społeczeństwu służy Marszałkowski to rozpędzić tych z Urzędu Wojewódzkiego

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jgdjfdkjh

   ljdjkgdfkg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 38

   Też mi nowina.
   http://www.dotacje-ajchler.oferteo.pl/
   Nazwisko nieprzypadkowe. Tatuś poseł...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo