Gaz będzie tańszy! Są już nowe taryfy - zobacz o ile mniej...

  Gaz będzie tańszy! Są już nowe taryfy - zobacz o ile mniej zapłacisz!

  PILAR

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Od 1 stycznia ceny gazu pójdą w dół. Zapowiadana w listopadzie obniżka doszła do skutku. Cena gazu będzie mniejsza o 10 procent

  Od 1 stycznia ceny gazu pójdą w dół. Zapowiadana w listopadzie obniżka doszła do skutku. Cena gazu będzie mniejsza o 10 procent ©Fot. Archiwum

  Od 1 stycznia ceny gazu pójdą w dół. Zapowiadana w listopadzie obniżka doszła do skutku. Cena gazu będzie niższa o 10 procent. Trzeba jednak pamiętać, że na rachunek "za gaz" składa się nie tylko cena błękitnego paliwa, ale też różnego rodzaju opłaty przesyłowe i abonamentowe.
  Od 1 stycznia ceny gazu pójdą w dół. Zapowiadana w listopadzie obniżka doszła do skutku. Cena gazu będzie mniejsza o 10 procent

  Od 1 stycznia ceny gazu pójdą w dół. Zapowiadana w listopadzie obniżka doszła do skutku. Cena gazu będzie mniejsza o 10 procent ©Fot. Archiwum

  Spadek średnich miesięcznych płatności dla odbiorców grupy W-1, którzy zużywają paliwo gazowe do przygotowania posiłków oznacza obniżenie miesięcznych płatności średnio o 2,61 zł.

  Odbiorcy z grup taryfowych W-2, pobierający gaz dla celów przygotowania posiłków i podgrzania wody, zapłacą miesięcznie mniej średnio o 10,43 zł. Natomiast odbiorcy, którzy ogrzewają mieszkania gazem (W-3) zapłacą średnio mniej o 39,27 zł netto - czytamy w komunikacie Urzędu Regulacji Energetyki.


  W Wielkopolsce będzie to dokładnie:
  Dla osób przygotowujących posiłki na gazie (W1) obniżka wyniesie 9,7 proc.
  Dla osób przygotowujących posiłki na gazie i podgrzewających wodę (W2) obniżka wyniesie 10,3 proc.
  Dla osób ogrzewających całe mieszkanie gazem (W3) obniżka wyniesie 10,4 proc.

  - Spadek średnich miesięcznych płatności dla odbiorców grupy W-1, którzy zużywają gaz do przygotowania posiłków, oznacza obniżenie miesięcznych płatności średnio o 2,61 zł. Odbiorcy z grup taryfowych W-2, pobierający gaz dla celów przygotowania posiłków i podgrzania wody, zapłacą miesięcznie mniej średnio o 10,43 zł. Natomiast odbiorcy, którzy ogrzewają mieszkania gazem (W-3) zapłacą średnio mniej o 39,27 zł netto - czytamy w komunikacie URE.

  Przeprowadźmy symulację na rachunku za gaz, jaki otrzymała trzyosobowa rodzina mieszkająca w ocieplonym domku jednorodzinnym o powierzchni ok. 140 m2 za okres od początku września do początku listopada tego roku - bo w takich okresach najczęściej rozliczany jest gaz.

  Opłata abonamentowa wyniosła 20,17 zł, opłata sieciowa stała 103,81 zł, opłata sieciowa zmienna (zależna od tego ile gazu zużyjemy) 107,66 zł, a za zużyte paliwo zapłacono 345,09 zł. Łączny koszt gotowania, podgrzania wody i ogrzania domu wyniósł zatem 576,73 zł. Od 1 stycznia zmniejszy się ta ostatnia pozycja.

  W Wielkopolsce dla taryfy W-3 dokładnie o 10,4 proc., czyli na rachunku za dwa jesienne miesiące domowy budżet oszczędzi 35,89 zł, czyli 17,95 na miesiąc. Przy ostatnich mrozach wiadomo, że zużycie gazu będzie o wiele wyższe, lecz zmianę ceny błękitnego surowca odczujemy dopiero przy styczniowych spadkach temperatur - mniej zapłacimy bowiem za gaz dostarczany dopiero od nowego roku, a taryfa będzie obowiązywać do 30 września 2013 r.

  Zapowiadana obniżka jest skutkiem porozumienia podpisanego przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo z Gazpromem.

  - Podobno w Sejmie minister Budzanowski powiedział, że w porozumieniu cena spadła o 21 procent. Nie można było się jednak spodziewać, że o tyle obniżona zostanie cena gazu dla odbiorców. PGNiG chciało już wcześniej podwyższyć ceny - informuje dr Ryszard Stefański, ekspert rynków paliwowych z poznańskiego Uniwersytetu Ekonomicznego.

  Czy zatem możemy się spodziewać w przyszłym roku kolejnych obniżek taryf?

  - Cena gazu w złotówkach zależy od kursów walutowych i ceny ropy naftowej. Nie wiemy, jak te czynniki będą się kształtować w 2013 roku. Według mnie gaz może potanieć na światowych rynkach. Może to jednak nie wpłynąć na cenę surowca w Polsce - URE ma małe możliwości, aby wpłynąć na spadek cen - dodaje ekspert.

  W branży pokutuje też mit, że sprzedaż gazu tzw. "kuchenkowiczom", czyli osobom wyłącznie gotującym na gazie, nie opłaca się i trzeba do niej dokładać. Brak jest jednak ekonomicznego uzasadnienia takiej tezy. Może być to jedynie kłopot dla dystrybutorów surowca.
  - Gdyby ich odłączyć, nie spadną koszty, ale spadną przychody - zauważa dr Stefański.

  W Wielkopolsce do sieci gazowniczej podłączonych jest 550 tysięcy gospodarstw domowych oraz 17 tysięcy przedsiębiorstw. Gazociąg dociera do 42 proc. województwa.

  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nadal płacimy za gaz najwięcej w UE.

   hg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 21

   Platforma Obłudy i wszystko jasne!. Opłaty pośrednie (dla kolesi) są wyższe niż te za zużycie gazu. To jest skandal.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gaz będzie tańszy

   leya (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 29

   Może by tak śladem Rosjan obniżających cenę gazu obniżyli by i nasi okupanci ceny gazu, przesyłu, vatu i inne prosimy ciebie Panie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rachunki prognozowane

   zezo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 40

   A ja dostałem rachunki prognozowane na cały rok do przodu. Jak gazownia rozliczy te obniżki, jak nikt odczytów liczników nie robi?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zwrot

   Ola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 24

   Zostanie Ci to odliczone po wykorzystaniu prognoz, czyli jakoś tak we wrześniu - do tego czasu będą obracać Twoimi złotówkami

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dziękujemy wam rzadzace PEŁO i Gumofilciki !!

   samiec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 38

   za najdroższy gaz w Europie,za POdobne łajdactwo na Ukrainie tymoszenko dostała tylko siedem lat do odsiadki,u nas za ten przekręt na społeczeństwie ,nagrody i POchwały.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gkjlhlhkgfidj

   dlfkjghjk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 24

   Gaz stanieje, jak Kaczyński przejmie władzę i Rosji wypowie wojnę, za zabicie brata...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no na pewno

   kaczyński (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

   jak kaczyński przejmie władzę to będzie meksyk, rosja zakręci kurek i gaz będziemy kupować od niemców 3 razy drożej, kaczyński niech wypierdala od polityki, świr jeden

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dziękujemy ci, Gazpromie!

   posener (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 28

   A kiedy obniży ceny prądu poznańska ENEA? Dopiero jak ją ruskie przejmą?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo