Poznań: Schron prezydencki otwarty dla zwiedzających!...

  Poznań: Schron prezydencki otwarty dla zwiedzających! Wybierz się do Krzyżownik

  KAS, AJ

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Schron prezydencki w Poznaniu

  Schron prezydencki w Poznaniu ©Paweł Miecznik

  Jeszcze do godziny 16 można w czwartek, 13 grudnia zwiedzać schron prezydencki w Krzyżownikach przy ul. Słupskiej 62 (niedaleko pętli autobusowej).
  Schron prezydencki w Poznaniu

  Schron prezydencki w Poznaniu ©Paweł Miecznik

  WIĘCEJ ZDJĘĆ:
  ZOBACZ SCHRON PREZYDENCKI W POZNANIU


  W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego tajny schron prezydenta Poznania został otwarty dla zwiedzających. Obiekt powstał w czasach PRL-u i dotąd zachował ducha i klimat tamtych czasów. Właśnie stąd prezydent miał kierować akcją ochrony ludności w razie ataku atomowego lub wybuchu wojny. Historia schronu, o którego istnieniu aż do połowy 2000 roku wiedzieli nieliczni, zainteresowała wielu poznaniaków.

  Dawny schron prezydencki znajduje się w podziemiach niepozornej willi, stojącej przy ul. Słupskiej (w pobliżu pętli autobusowej w Krzyżownikach). Około pięciu metrów pod ziemią przygotowano prawdziwe centrum dowodzenia. Znajdziemy tam centrala telefoniczna i alarmowa, a także biura miejskich służb i urzędników, którzy byliby przydatni w przypadku zagrożenia (milicja, straż pożarna, szef wydziału spraw obywatelskich, a nawet wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej). Projektanci prezydenckiego lokum zadbali również o pokój mieszkalny dla włodarza miasta. Prezydent jako jedyny mógł sypiać na miękkim łóżku z zagłówkiem, a przed snem posłuchać sobie radia. Na ścianach każdego z pomieszczeń zobaczyć można mapy całego miasta z zaznaczonymi punktami meldunkowymi. Jedyne, czego w schronie brakuje, to kuchnia i pomieszczenie do przechowywania żywności.

  - Obiekt został poddany renowacji, jednak nie zmieniliśmy nic z jego dawnego wystroju. Chodziło nam o oddanie klimatu tamtych czasów - mówi Lech Dymarski, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych, które prowadzi opiekę nad schronem. - Obiekt jest wyposażony generator prądu i dostęp do bieżącej wody. Myślę jednak, że gdyby doszło do realnego zagrożenie prezydentowi nie udałoby się przeżyć wybuchu.

  Schron powstał na przełomie lat 50-tych i 60-tych. Pierwsza dokumentacja przygotowująca budowę obiektu pochodzi z 1957 r. W tamtych czasach zagrożenie wyobrażano sobie zupełnie inaczej.

  - Do 2000 r. obiekt oficjalnie funkcjonował. Już w latach 90-tych podjęliśmy jednak decyzję, aby udostępnić go zwiedzającym. Procedury odtajnienia były czasochłonne. Cieszę się jednak, że w końcu się udało - mówił Tomasz Kayser. - Dziś władze miasta mają do dyspozycji zupełnie inne możliwości - mapy cyfrowe, nowoczesne nośniki przekazu - wylicza.

  W czwartek po raz pierwszy schron został udostępniony poznaniakom. Obiekt można zwiedzać do godz. 16. Kolejna taka okazja nadarzy się 21 grudnia.

  - Chętni mogą przeżyć koniec świata w prezydenckim schronie - żartuje Lech Dymarski. - Chcemy także, aby od stycznia wycieczki odbywały się regularnie, na przykład w jedną sobotę miesiąca.

  Brak pomysłów na wieczór panieński/kawalerski ? Sprawdź nasze propozycje!
  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo