Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolanie szukają pamiątek po Hipolicie Cegielskim [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Robert Domżał
Maszyny  wyprodukowane  w Zakładach H.Cegielski znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego  Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego w Szreniawie
Maszyny wyprodukowane w Zakładach H.Cegielski znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego w Szreniawie Robert Domżał
Zbliżający się wielkimi krokami rok 2013 będzie rokiem Hipolita Cegielskiego. Powstaje już film, odbędzie się wystawa, przygotowywana jest gra miejska, której będzie on bohaterem. Niewykluczone, że podjęte zostaną poszukiwania szczątków sławnego poznaniaka. Zaś Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego w Szreniawie apeluje o przekazywanie pamiątek po sławnym Wielkopolaninie.

Już w styczniu w szreniawskim Muzeum odbędzie się konferencja poświęcona Hipolitowi Cegielskiemu. Wśród zaproszonych gości jest jego prawnuczka, Zofia Cegielska Doerffer. Otwarta zostanie również wystawa, która potrwa do końca czerwca. W zbiorach Muzeum Narodowego jest sporo eksponatów, pamiątek po działalności Hipolita Cegielskiego. Muzeum chciałoby ich zasób powiększyć.

ZOBACZ TEŻ:
POWSTAJE FILM O HIPOLICIE CEGIELSKIM

- Mamy lokomobilę stacjonarną wykonaną w Zakładach H.Cegielskiego w roku 1924. Najbardziej znanym Wielkopolanom eksponatem jest Hipolina czyli lokomobila z roku 1919 - opowiada dr Kamila Śliwińska z Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego w Szreniawie. Tę właśnie potężną machinę w roku 2006 gruntownie wyremontowano. Od tego czasu pojazd ten otwiera coroczną paradę zabytkowych ciągników i maszyn rolniczych. Imię dla tej maszyny wybrali w plebiscycie współorganizowanym przez Muzeum Narodowe rolnictwa sami Wielkopolanie.

W pawilonach muzealnych można też oglądać grabie konne z roku 1918, młocarnię z roku 1930, a także siekacz do roślin okopowych. Cegielski produkował nawet kosy do czyszczenia stawów. A kiedy była potrzeba, zaczął wytwarzać parkany i odlewy figurek Chrystusa.

- Apelujemy do mieszkańców Wielkopolski o przekazywanie do muzeum, chociażby na okres wystawy, która potrwa do końca czerwca, pamiątek w postaci przedmiotów wyprodukowanych w firmie Cegielskiego lub dokumentów. Być może w rodzinnych archiwach zachowały się legitymacje pracownicze z tych zakładów - mówi Hanna Ignatowicz adiunkt Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego w Szreniawie.

Wiadomo też, że przez pewien czas częścią jego firmy był tartak. Na niektórych narzędziach jakimi się w nim posługiwano, był znak firmowy. Być może ktoś jeszcze ma takie przedmioty. Zakłady Cegielskiego z powodzeniem prezentowały się na Powszechnej Wystawie Krajowej być może w domowych archiwach zachowały się zdjęcia z tego okresu, być może nawet ktoś ma prospekty, druki reklamowe pokazujące produktu poznańskich zakładów - mówią muzealnicy.

Hipolit Cegielski to postać warta przypomnienia. Chociaż żył w XIX wieku borykał się dokładnie z tymi samymi problemami, jakie mają współcześni Polacy. Niemożliwe?

Z wykształcenia humanista, filozof i filolog klasyczny, stał się w pewnym momencie bezrobotny.

- Stało się tak, mówi Marek Rezler, autor monografii poświęconej Cegielskiemu, ponieważ w marcu roku 1846 nie chciał on rewidować mieszkań uczniów. - Rewizję zarządzili pruscy zaborcy, poszukujący broni u uczniów posądzanych o udział w spisku przygotowującym ogólnonarodowe powstanie. Wydalony z zawodu nauczycielskiego Cegielski miał na utrzymaniu chorą żonę oraz córkę. Niewykluczone, że za namową Karola Marcinkowskiego udał się do Berlina na kurs handlu wyrobami z żelaza. Pół roku po wydaleniu ze szkoły, we wrześniu roku 1846 otworzył sklep z żelazem w Bazarze. Kolejnymi jego krokami było otwarcie warsztatu na Woźnej, fabryki na Koziej, wreszcie odlewni przy ulicy Strzeleckiej - mówi Marek Rezler, historyk wojskowości i dziejów XIX i XX wiecznej Wielkopolski.

Przedstawicielstwa sprzedające towary z fabryki H.Cegielskiego działały w Petersburgu, Moskwie, Rydze i oczywiście w Warszawie.Cegielski, a później też jego syn borykał się też z problemami nieobcymi przedsiębiorcom dzisiaj. Zdarzało mu się, że za wysłany towar nie otrzymywał zapłaty. W najpoważniejsze tarapaty popadł, gdy próbował działać w Rumunii.

- Jednocześnie był on współzałożycielem takich pism jak Gazeta Polska oraz Dziennik Poznański i zwolennikiem kształcenia praktycznego, wówczas zwanego realnym. Fundował stypendia dla młodzieży - opowiada dr. Kamila Śliwińska z Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego w Szreniawie.

I chociaż tak wiele zrobił dla Poznania i Wielkopolski tak naprawdę nie wiemy, gdzie spoczywają jego szczątki. Dlatego w przyszłym roku z inicjatywy Towarzystwa Hipolita Cegielskiego podjęte mają być starania, by odnaleźć szczątki sławnego poznaniaka.

- W listopadzie 1868 roku Hipolit Cegielski został pochowany w rodzinnym grobie na tzw. cmentarzu staromarcińskim przy ulicy Towarowej. W czasie II wojny światowej Niemcy po-stanowili zorganizować plac przy torach kolejowych potrzebny między innymi do przeładunku towarów. Dlatego zlikwidowali cmentarz, wcześniej uprzedzając mieszkańców, wyznaczając czas na ekshumację grobów. Szczątki z grobów, których rodziny nie przeniosły, trafiły na cmentarz na Dębcu. Do dzisiaj można tam zobaczyć groby z ponumerowanymi nagrobkami. Czy wśród nich uda się odnaleźć ten ze szczątkami Hipolita Cegielskiego?

Na miejscu, gdzie spoczął pierwotnie, przy Towarowej, stoi dzisiaj budynek Atanera. W samym wieżowcu ustawione zostało popiersie Cegielskiego. I jest to umowne miejsce jego pochówku - opowiada Marek Rezler, historyk wojskowości i dziejów XIX i XX wiecznej Wielkopolski. Kolejnym przedsięwzięciem które ma upamiętnić przedsiębiorcę, nauczyciela, działacza społecznego jest realizowany już film, realizowany przez Jacka Kubiaka. Pierwsze zdjęcia odbyły się 17 września w dworku w Koszutach w Muzeum Ziemi Średzkiej.

Wśród wydarzeń, które mają szanse dojść do skutku jest między innymi gra miejska, którą chcieliby zorganizować poznańscy przewodnicy PTTK.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski