Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusz socjalny. Świadczenia socjalne

Milena Kochanowska
Fundusz socjalny - na pytania odpowiada Marcin Jedwabny
Fundusz socjalny - na pytania odpowiada Marcin Jedwabny
Fundusz socjalny: jakie świadczenia socjalne możemy otrzymać od pracodawcy - wyjaśnia Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu

Fundusz socjalny: Co może być finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?
Marcin Jedwabny: Działalność socjalna pracodawcy to usługi świadczone na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej i sportowo-rekreacyjnej. Z tego funduszu można też udzielać pomocy materialnej i pomocy na cele mieszkaniowe - zwrotnej lub bezzwrotnej. Stosunkowo od niedawna do zakresu działalności socjalnej dodano również możliwość dofinansowania opieki nad dziećmi w zakładowych żłobkach i przedszkolach. Z tej samej puli szef może zafundować nam talony upominkowe lub bony na świąteczne zakupy.

Fundusz socjalny: Kto może korzystać z funduszu?
Marcin Jedwabny: Z funduszu mogą korzystać pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści - byli pracownicy i ich rodziny, jak również inne osoby, którym pracodawca na mocy porozumienia z pracownikami przyznał takie prawo.

Fundusz socjalny: W jaki sposób pieniądze z funduszu powinny być rozdzielane?
Marcin Jedwabny: Fundusz socjalny stanowi formę wsparcia dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji rodzinnej, finansowej lub życiowej. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu musi być więc dokonana po dokładnej analizie potrzeb osób uprawnionych do korzystania z niego. Szczegółowe zasady powinny być określone w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Fundusz socjalny: Czy zarobki otrzymywane w firmie to słuszne kryterium przyznawania pomocy socjalnej?
Marcin Jedwabny: Wynagrodzenie konkretnej osoby to zwykle tylko jedno ze źródeł dochodu rodziny. Nie odzwierciedla jednak kompleksowo jej sytuacji materialnej. Właściwe jest kryterium dochodu przypadającego na członka rodziny.

Fundusz socjalny: Czy w razie przejściowych trudności finansowych pracodawca może skorzystać tymczasowo ze środków funduszu na wypłacenie wynagrodzeń pracowników?
Marcin Jedwabny: Nie. Środki pochodzące z odpisów na zfśs mogą być przeznaczone tylko i wyłącznie na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z funduszu.

Fundusz socjalny: Czy z funduszu socjalnego mogę sfinansować wyjazd dzieci pracowników, jeśli obóz zimowy odbędzie się we Włoszech?
Marcin Jedwabny: Jest to możliwe, bez różnicy, czy wypoczynek zostanie zorganizowany w kraju, czy za granicą.

Fundusz socjalny: Pracuję w firmie zatrudniającej ponad 50 pracowników na pół etatu. Czy środki z funduszu świadczeń socjalnych przysługują mi zatem w połowie?
Marcin Jedwabny: Nie. Jedynym kryterium, które jest brane pod uwagę przy rozdzielaniu środków z tego funduszu jest tzw. kryterium socjalne, które musi uwzględniać sytuację życiową, rodzinną i materialną pracowników.

Fundusz socjalny: Zatrudniam 15 osób w przeliczeniu na pełen etat. Czy muszę utworzyć fundusz socjalny?
Marcin Jedwabny: Pracodawca zatrudniający na dzień 1 stycznia mniej niż 20. pracowników w przeliczeniu na całe etaty , nie należący do tzw. sfery budżetowej może alternatywnie przyjąć jedno z dwóch rozwiązań: tworzyć fundusz lub wypłacać tzw. świadczenie urlopowe. Nie jest to jednak dla niego obowiązek. Jeśli nie będzie chciał w danym roku tworzyć funduszu lub wypłacać świadczeń, do końca stycznia tego roku musi o tym poinformować pracowników.


Fundusz socjalny: Zatrudniam ponad 20 pracowników na pełne etaty. Ze względu na trudną sytuacje ekonomiczną nie stać mnie na dokonywanie odpisów na fundusz. Czy mogę go zawiesić i w jaki sposób?

Marcin Jedwabny: Przepisy prawa zezwalają na zrezygnowanie z tworzenia funduszu na czas nieokreślony lub określony - na przykład na czas przejściowych trudności finansowych. Postanowienia w tym zakresie powinny się jednak znaleźć w układzie zbiorowym pracy, jeżeli pracodawca jest takim układem objęty lub w regulaminie wynagradzania. Z tworzenia funduszu nie mogą jednak zrezygnować pracodawcy z tzw. sfery budżetowej.


Fundusz socjalny: W jaki sposób należy zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy skargę na naruszanie praw pracowniczych - także tych związanych z funduszem socjalnym? Czy PIP zapewni anonimowość osobie zgłaszającej skargę?

Marcin Jedwabny: Skargi dotyczące naruszania praw pracowniczych mogą być zgłaszane do inspekcji pracy pisemnie, za pomocą faksu lub poczty elektronicznej, a także osobiście. Inspektor pracy zobowiązany jest do nieujawniania informacji, że kontrola przeprowadzana jest w następstwie skargi, chyba że zgłaszający ją wyrazi na to pisemną zgodę. W przypadku zastrzeżeń co do postępowania przedstawiciela PIP, można złożyć skargę do okręgowego inspektora pracy.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski