18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Depresja może dopaść każdego. Mężczyźni też chorują

Marta Żbikowska
Depresja to choroba, która może dotknąć każdego
Depresja to choroba, która może dotknąć każdego MARCIN OSMAN
Bóle głowy, mięśni, brzucha, zmęczenie, bezsenność, brak apetytu - tak może objawiać się depresja u mężczyzn, którym trudniej przyznać się do obniżenia nastroju, smutku, bezradności. O chorobie męskiej duszy pisze Marta Żbikowska

Mężczyźni też płaczą - to hasło tegorocznej kampanii antydepresyjnej prowadzonej przez fundację Itaka. Dlaczego Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych zajmuje się tym schorzeniem?

- Z wieloletniego doświadczenia Fundacji wynika, że jedną z najczęstszych przyczyn zaginięć ludzi jest depresja i inne zaburzenia nastroju - mówi Iwona Wasil z Fundacji Itaka.

Mężczyzna cierpi inaczej?

Do depresji trudno się przyznać każdemu, często nawet przed samym sobą. Psycholog Marta Bryk uważa, że choroba ta postrzegana jest jako słabość, na którą mężczyzna nie powinien sobie pozwolić.

- To często problem, z którym mężczyzna nie potrafi sobie poradzić, to zagrożenie dla jego poczucia męskości - uważa psycholog.

Depresja to choroba, która może dotknąć każdego

Sebastian długo próbował radzić sobie sam ze swoimi problemami. Nie potrafi wskazać momentu, kiedy w jego małżeństwie zaczęło
już być źle. A problemy w relacjach z najbliższymi powinny być pierwszym sygnałem, aby przyjrzeć się własnym emocjom.

- Najprostszym sposobem był alkohol - wspomina Sebastian. - Uciekałem z domu, żeby nie słuchać pretensji żony. Potem wpadłem w błędne koło. Moje małżeństwo się rozpadło, a ja dalej nie wiedziałem, czego chcę, o co mi w życiu chodzi.

Kiedy rzeczywistość stała się dla Sebastiana nie do zniesienia, swoje pierwsze kroki skierował do poradni odwykowej.
- Wtedy myślałem, że moim głównym problemem jest picie - wspomina Sebastian. - Zacząłem chodzić na spotkania grupy AA. Musiałem mówić o sobie. Wtedy odkryłem, że problemy miałem dużo wcześniej niż zacząłem pić.

PRZECZYTAJ:
JESIENNA DEPRESJA - JAK SOBIE Z NIĄ RADZIĆ

Podejmowanie działań autodestrukcyjnych to dość częste zjawisko wśród mężczyzn cierpiących na depresję.
Marta Bryk podkreśla, że alkoholizm i depresja to silnie powiązane ze sobą choroby.

- Alkohol to i przyczyna, i skutek - twierdzi Marta Bryk. - Mężczyzna może zacząć pić, bo mu źle, ale może się też okazać, że wpadł w depresję z powodu swojego alkoholizmu.

Psycholodzy wskazują dwa podstawowe czynniki, które mogą wywołać depresję u mężczyzn. Pierwszy to relacje w rodzinie, nieumiejętność mówienia o swoich uczuciach, poczucie niezrozumienia, co w końcu prowadzi do wniosków: jestem beznadziejnym mężem, ojcem, synem.

Drugim ważnym elementem jest praca, która często stanowi o poczuciu własnej wartości i jest podstawą wysokiej samooceny mężczyzny.

- Depresję wywołać może zarówno utrata pracy, jak i brak spodziewanego awansu, czy przesunięcie na niższe stanowisko - tłumaczy Marta Bryk.
Jak pomaga kampania
Głównym elementem kampanii Fundacji Itaka będzie promocja Antydepresyjnego Telefonu Zaufania - 22 654 40 41. Podczas trwania kampanii telefon będzie czynny od poniedziałku do czwartku w godzinach od 17 do 20. Dyżurują pod nim lekarze psychiatrzy oraz psycholodzy. Specjaliści nie leczą przez telefon, ale wysłuchają, doradzą, wskażą miejsca, gdzie można uzyskać pomoc w walce z chorobą.

Telefon jest kierowany do osób, które:

  • - podejrzewają, że mogą mieć depresję ,
  • - chorują na depresję, lecz nadal mają opory przed pójściem do specjalisty
  • - są w trakcie leczenia i mają pytania, których nie zadały lekarzowi prowadzącemu
  • - są zniechęcone przebiegiem leczenia ,
  • - są bliskimi chorych na depresję (dowiedzą się jak pomóc choremu i zachęcić go do leczenia),
  • - doświadczają problemu niedostępności lekarzy psychiatrów.

- W naszym społeczeństwie depresja męska jest tabu. Stereotypy męskości zbierają swoje żniwo: mężczyzna nie może być słaby, zbyt wrażliwy, musi zagryźć zęby i sprawiać wrażenie, jakby cierpienie go nie dotykało. Powinien być przedsiębiorczy, utrzymać rodzinę, dobrze zarabiać, musi być zdobywcą, wojownikiem - wymienia Iwona Wasil.

Fundacja Itaka namawia do przełamywania stereotypów, i szukania pomocy, która nie tylko poprawia jakość życia, ale często je ratuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski