Żydzi rozpoczęli Chanukę również w Poznaniu [ZDJĘCIA]

  Żydzi rozpoczęli Chanukę również w Poznaniu [ZDJĘCIA]

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Chanukę zainaugurowano również w Gminie Żydowskiej w Poznaniu
  1/13
  przejdź do galerii

  Chanukę zainaugurowano również w Gminie Żydowskiej w Poznaniu ©Waldemar Wylegalski

  Żydzi na całym świecie rozpoczęli w sobotę Chanukę, czyli Święto Światła. Potrwa ono osiem dni, a inauguruje je zapalenie pierwszej świecy. Zapalono ją także w Gminie Żydowskiej w Poznaniu
  Od soboty przez osiem dni społeczność żydowska na całym świecie obchodzi święto Chanuka zwane też Świętem Światła. Ustanowiono je na pamiątkę cudu chanukowego. Polegał on na tym, że gdy wojownicy żydowscy po zakończeniu walk z Syro-Grekami w 165 roku p.n.e weszli do świątyni w Jerozolimie znaleźli tylko jedną miarkę oliwy.

  Wydawało się, że wystarczy na jedno nabożeństwo. Tymczasem oliwa wystarczyło na osiem dni. Dla upamiętnienia tego faktu Żydzi codziennie przez osiem dni zapalają kolejne świeczki.

  Pierwszą świeczkę zapalono też w siedzibie Gminy Żydowskiej w Poznaniu, dla której jest to zarazem trzynasta rocznica jej odrodzenia. Przewodnicząca gminy Alicja Kobus przypomniała , że wszystko zaczęło się w skromnych pomieszczeniach po szwalni na Wildzie przekazanych przez prezydenta Poznania.

  Jak powiedział prowadzący poznańską uroczystość asystent rabina łódzkiego Szymon Zadumiński cud chanukowy polegał również na tym, że Żydzi zrozumieli iż jednocząc się mogą przezwyciężyć wroga.

  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak czołg

   rudy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 80 / 63

   No proszę, pani Kobus jak czołg. Nie tak dawno w "Głosie" mówiła, że nie zna pana Klewenhagena. Teraz po Poznaniu krążą jej oświadczenia, że wypowiedziała umowę panu Klewenhagenowi. A na zdjęciu...rozwiń całość

   No proszę, pani Kobus jak czołg. Nie tak dawno w "Głosie" mówiła, że nie zna pana Klewenhagena. Teraz po Poznaniu krążą jej oświadczenia, że wypowiedziała umowę panu Klewenhagenowi. A na zdjęciu w jej otoczeniu współpracownicy , do sprawdzenia w internecie, p. Klewenhagena, pana któremu p. Kobus wydzierżawiła budynek synagogi.
   Kłamać, aż się we własne kłamstwo uwierzy ... zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo