Wielkopolskie szpitale reformują się po poznańsku

  Wielkopolskie szpitale reformują się po poznańsku

  Danuta Pawlicka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Nie ma ustawy ułatwiającej szpitalom przekształcanie się w spółki handlowe i na razie nie będzie. Mimo to lecznice w Wielkopolsce znalazły i na to sposób. Chcą się komercjalizować "po poznańsku", nie czekając na decyzje rządowe.
  - Wielkopolskie szpitale będą się komercjalizowały, ale do tego nie jest nam konieczna nowa ustawa, która zakłada umorzenie długów. Nasze jednostki nie są zadłużone - mówi wicemarszałek Krystyna Poślednia. Jak tłumaczy, w naszym regionie przyjęto inną drogę, która także doprowadzi do komercjalizacji. Najpierw każda lecznica zostanie zrestrukturyzowana i wzmocniona, lepiej organizacyjnie do tego przygotowana, a dopiero na końcu przejdzie proces komercjalizacji. Będzie to robione stopniowo. Oznacza to, że żadna rewolucja Wielkopolsce nie grozi.

  Jedną z form wzmocnienia obecnych szpitali jest łączenie placówek o podobnym profilu. I tak szpital płucny w Ludwikowie pod Poznaniem został przyłączony do Wielkopolskiego Centrum Chorób Płuc w Poznaniu i od 1 października pracuje pod zmienionym szyldem jako Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii.

  Z kolei największy w regionie Wojewódzki Szpital wchłonął m.in. szpital ortopedyczny. To jednak nie koniec. Podpoznańska kardiologiczno-rehabilitacyjna placówka w Kowanówku przyjęła pod swój szyld szpital w Miłowodach, który pójdzie pod młotek. W Kaliszu zaś samodzielność z powodu przyłączenia do większej lecznicy stracił zaś szpital dziecięcy.

  - Za dwa-trzy lata przynajmniej jedna trzecia naszych szpitali będzie gotowa, aby można zacząć je prywatyzować - twierdzi K. Poślednia.

  O pewnym zaawansowaniu w przekształcaniu można mówić w przypadku lecznic powiatowych. Od maja zeszłego roku funkcjonuje jako spółka szpital we Wrześni. W tym roku inny powiatowy - w Pleszewie poszedł w jego ślady, a od stycznia 2009 roku będzie leczył już jako spółka handlowa powiatowy szpital w Rawiczu.

  Najstarszym skomercjalizowanym szpitalem, nie tylko w Wielkopolsce, ale i w kraju, jest Centrum Medyczne HCP Sp. z o.o. Już od ośmiu lat ta placówka leczy w oparciu o przepisy prawa handlowego.
  I ma się dobrze, podobnie jak inne przekształcone placówki. Nie sprawdziły się zatem czarne scenariusze, o których mówili przeciwnicy komercjalizacji.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo