18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpiedzy na UAM

Krzysztof M. Kaźmierczak
Aleksander Makowski i Vincent V. Severski - byli oficerowie polskiego wywiadu.
Aleksander Makowski i Vincent V. Severski - byli oficerowie polskiego wywiadu.
Co wie żona szpiega na jego temat? W jaki sposób najlepiej werbować agentów? Ile zarabia szpieg? Czy może on mieć poglądy polityczne? Takie i podobne pytania padały dzisiaj podczas spotkania studentów z dwoma byłymi oficerami polskiego wywiadu.

Gośćmi Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu byli Aleksander Makowski i Vincent V. Severski, którzy po przejściu na szpiegowską emeryturę zajęli się pisaniem książek na temat pracy wywiadowczej. Jednak nie publikacje tylko życie codzienne szpiegów i rola tajnych służb były tematem spotkania.

- Wywiad to w gruncie rzeczy złodziejski fach. Naszym zadaniem jest wykradanie informacji - stwierdził Vincent V. Severski charakteryzując pracę szpiega.

- Oficerowie wywiadu są przestępcami. Przebywając za granicami stale popełniamy przestępstwa m.in. przekupujemy i szantażujemy ludzi. Dlatego szpieg musi być trzymany na krótkiej smyczy. Niezwykle istotna w pracy wywiadu jest też etyka: konieczne jest bezwzględne posłuszeństwo wobec firmy i źródeł informacji - powiedział Aleksander Makowski.

Obaj oficerowie podkreślali, że chociaż sami w pracy posługują się kłamstwem by ukryć swoją tożsamość to w pracy wywiadu liczy się tylko uzyskiwanie prawdziwych informacji. Tylko takie są bowiem istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa.

Goście mówili także o stałym strachu, który jest stałym elementem życia szpiega oraz konieczności ukrywania tego co robią nawet przed najbliższymi. Severski zdradził, że jego syn dowiedział się o tym, czym on się zajmuje, dopiero gdy miał 18 lat.

Podczas spotkania padło także pytanie o tragiczną śmierć gen. Sławomira Petelickiego, który w czasach PRL był oficerem wywiadu.

- Znałem go prawie czterdzieści lat. To był wyjątkowy człowiek. Miał opinię twardziela, ale każda twardość ma swoje granice. Myślę, że ta granica została przekroczona - powiedział Aleksander Makowski podkreślając, że jest przekonany, że generał popełnił samobójstwo.

- Mieliśmy okazję lekko dotknąć strefy cienia, w której funkcjonuje wywiad - podsumował spotkanie Jacek Raubo z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa.

- Chciałbym zapewnić, że żadne z pytań nie było ukartowane, czyli w języku służb nasze spotkanie nie było legendowane - zażartował prowadzący dr Przemysław Osiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Szpiedzy na UAM - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski