Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznańskie uczelnie będa kształcić jeszcze lepiej. Dostały na to pieniądze

Anna Jarmuż
Staże zagraniczne, nowocześnie wyposażone pracownie, współpraca z firmami zagranicznymi - o tym marzą uczelnie wyższe. Ostatnio szansę na rozwój otrzymały cztery poznańskie uczelnie. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało im dotacje - każdy z sześciu nagrodzonych kierunków otrzyma po milionie złotych, który przeznaczy na doskonalenie oferty dydaktycznej.

62 miliony złotych trafią na 62 kierunki studiów, które dzięki nowoczesnym metodom nauczania i współpracy z przedsiębiorcami udoskonaliły swoje programy studiów. Na liście znalazła się Politechnika Poznańska - kierunek automatyka i robotyka (Wydział Elektryczny), informatyka (Wydział Informatyki), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza - kierunek informatyka (Wydział Matematyki i Informatyki) i filologia polska (Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej), Uniwersytet Ekonomiczny - kierunek polityka społeczna (Wydział Ekonomii) oraz Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa - kierunek pedagogika. Pieniądze przeznaczą na nowoczesne pracownie, sprzęt i współpracę z ekspertami.

- Planujemy dofinansować staże zagraniczne dla naszych studentów. Planujemy nawiązać współpracę z uczelniami i ekspertami z innych krajów - tłumaczy Piotr Michoń, zajmujący się realizacją projektu na UE. - Myślimy również o doskonaleniu oferty nauczania poprzez wydawanie nowoczesnych podręczników interaktywnych - dodaje.

Uczelnie kształcące młodych w kierunkach technicznych marzą natomiast o nowoczesnym sprzęcie. W tej dziedzinie najszybciej wszystko się zmienia.

- Pragniemy, aby nauczanie było na jeszcze wyższym poziomie niż obecnie. Do tego potrzebny jest nowoczesny sprzęt. W dziedzinie informatyki bardzo łatwo pozostać w tyle, na co nie możemy sobie pozwolić - tłumaczy prof. Jerzy Szymański, prodziekan Wydziału Matematyki i Informatyki UAM. - Oczywiście wiązałoby się to także z dodatkowymi szkoleniami dla naszych wykładowców i nawiązaniem kontaktów z firmami z zagranicy.

Nowoczesne pragną być jednak także uczelnie kształcące w zakresie nauk humanistycznych. Oprócz najnowszego sprzętu i wyposażenia sal studenci powinni odbywać dużo praktyk i uczyć się od ekspertów - praktyków.

- Chcemy zmienić sposób myślenia młodych ludzi. To nieprawda, że po kierunku humanistycznym nie można znaleźć pracy. Studenci muszą jednak nie tylko mieć wiedzę, ale także umiejętności - podkreśla prof. Krzysztof Trybuś, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej na UAM.

Uczelnie biorą także pod uwagę oczekiwania samych studentów. Okazuje się, że większość z nich chce mieć mniej zajęć teoretycznych na rzecz warsztatów praktycznych.

- Bierzemy pod uwagę te potrzeby. Dlatego chcemy zapewnić studentom ciekawy program praktyk i staży - zapewnia Tomasz Kozłowski, zastępca kierownika Katedry Pedagogiki i Socjologii WSNHiD. - W przypadku pedagogiki odbywać się one mogą w fundacjach, ośrodkach pomocy społecznej czy instytucjach publicznych i samorządowych.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski