Śląskie inwestycje w zdrowie

  Śląskie inwestycje w zdrowie

  Polska

  Polska

  Fundusze Europejskie mają swój udział w unowocześnianiu śląskich szpitali i przychodni
  Śląskie inwestycje w zdrowie

  ©123rf

  Duża część środków z Funduszy Europejskich, przeznaczonych na ochronę zdrowia, znajduje się w regionalnych programach dla każdego województwa. Na Śląsku kwota przeznaczona na rozwiązywanie problemów systemu opieki zdrowotnej na lata 2007-2013 wynosi aż 37,76 mln euro. Dotychczas zrealizowano bądź realizuje się właśnie ponad 40 projektów z zakresu lecznictwa zamkniętego i kolejne ponad 60 inwestycji w placówki lecznictwa otwartego.

  Rozbudowa i przebudowa budynku Szpitala Powiatowego w Myszkowie wraz z zakupem sprzętu medycznego to jeden z większych projektów z zakresu ochrony zdrowia realizowany przez śląski samorząd. Jego wartość to niemal 17 mln zł, z czego prawie 7,9 mln zł pochodzi z budżetu unijnego.

  Inicjatorem rozbudowy szpitala był Mariusz Kleszczewski, dzisiejszy wicewojewoda, a niegdyś dyrektor myszkowskiej placówki. Jak wspomina, jeszcze kilka lat temu szpital był w fatalnym stanie, groziło mu nawet niezakwalifikowanie się do ogólnopolskiej sieci szpitali. Doraźne remonty nie pomogłyby - jedynym wyjściem była kompleksowa przebudowa szpitala.

  W ramach projektu przebudowano i zmodernizowano budynek szpitala. Powstał zupełnie nowy obiekt, w którym znalazły się izba przyjęć, oddział urazowo--ortopedyczny, oddział neonatologii, blok porodowy oraz blok operacyjny z salą wybudzeń. Na najniższym poziomie zlokalizowana jest izba przyjęć z podjazdem dla karetek. Na pierwszym piętrze znajduje się blok porodowo-operacyjny i oddział noworodków, położnictwo i sala z wanną do porodów w wodzie, a na drugim oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej. Trzecie piętro przeznaczone jest na blok operacyjny z trzema bardzo dobrze wyposażonymi salami operacyjnymi oraz wspomnianą salą wybudzeń. Zmiany objęły także oddział ginekologii.

  Z pieniędzy przeznaczonych na projekt szpital zakupił sprzęt i aparaturę medyczną, głównie na potrzeby bloku operacyjnego i porodowego. Zakupiono m.in. łóżka szpitalne, aparaty do znieczuleń, kolumny chirurgiczne i anestezjologiczne, stoły i lampy operacyjne, defibrylatory, pompy infuzyjne oraz respiratory.

  Budynek został także ocieplony. Nowe zabudowania połączono z istniejącymi częściami szpitala łącznikiem, a całość jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Realizacja tej inwestycji była niezwykle ważna dla mieszkańców, bo szpital w Myszkowie jest jedynym szpitalem w powiecie. Była to też największa inwestycja myszkowskiego samorządu.

  Kolejnym przykładem może być przebudowa Oddziału Reumatologicznego Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu. Nowy oddział oddano do użytku wiosną tego roku. Projekt kosztował ponad 4,5 mln zł, a dofinansowanie z Funduszy Europejskich wyniosło 3,4 mln zł. W efekcie dobudowano dwa piętra na istniejącym budynku. W nowych pomieszczeniach utworzono dziecięcy oddział reumatologiczny z dziesięcioma salami chorych i izolatką. Na oddziale znajdują się także gabinet zabiegowy i sala rehabilitacyjna. Oddział został wyposażony w sprzęt medyczny i meble. To jedyna tego typu placówka w województwie, przyjmująca około 700 małych pacjentów w roku. I same chore dzieci najwięcej zyskały na realizacji projektu. Dotychczas przebywały w ciasnych i przepełnionych salach w pięćdziesięcioletnim budynku, a teraz do ich dyspozycji są dwuosobowe pokoje z łazienkami. Zapewniono także kontakt z rodzicami dzięki wybudowaniu pokoju gościnnego.

  To zaledwie dwa przykłady z wielu inwestycji w infrastrukturę ochrony zdrowia w województwie śląskim. Pieniądze unijne wsparły także modernizację i rozbudowę Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego w Bloku Operacyjnym i Centralnej Sterylizatorni Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich i zakup aparatury medycznej dla Szpitala Wielo-specjalistycznego w Jaworznie.

  Kolejne przykłady dużych projektów, które otrzymały dofinansowanie z Funduszy Europejskich, to przebudowa i modernizacja segmentu B Szpitala Rejonowego w Zabrzu czy modernizacja działu fizjoterapii Śląskiego Szpitala Reumatologiczno-Rehabilitacyjnego im. Ziętka w Ustroniu.

  Fundusze Europejskie wsparły też mniejsze placówki, np. przychodnie rejonowe, w których również przeprowadzano remonty, termomodernizacje czy wymianę instalacji. Z dofinansowania unijnego skorzystały szpitale i przychodnie w Katowicach, Cieszynie, Bielsku-Białej, Częstochowie czy Mysłowicach, ale także w wielu małych gminach regionu. Lista gmin i placówek jest bardzo długa.

  Pozostaje mieć nadzieję, że znajdą się też pieniądze na leczenie pacjentów, tak aby możliwości tych nowoczesnych placówek zostały w pełni wykorzystane.

  Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo