Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstaje ogólnopolski ruch przeciwko wiatrakom

Krzysztof M. Kaźmierczak
Protestujący w całym kraju przeciwko wiatrakom energetycznym blisko domów decydują w czwartek, czy nie zawiązać ogólnopolskiej organizacji. Pomysł popierają politycy różnych ugrupowań politycznych, a stowarzyszenie firm stawiających turbiny na wiatr deklaruje współpracę z wiatrakową opozycją.

W całej Polsce jest już ponad 400 formalnych i nieformalnych organizacji protestujących przeciwko wiatrakom. Kilkanaście z nich aktywnych jest w Wielkopolsce, w której zlokalizowana jest największa polska farma wiatraków (Margonin). Wielkopolska inicjatywą jest także serwis Stop Wiatrakom, który jednoczy ruch przeciwników budowy wiatraków zbyt blisko zabudowań.

Koalicja, ogólnopolskie stowarzyszenie czy partia polityczna, która wzięłaby udział w wyborach samorządowych - taki dylemat mają członkowie organizacji, które spotykają się dzisiaj w stolicy.

- Koncepcje są różne, ale łączy nas przekonanie, że ogólnopolska organizacja jest niezbędna do tego, by wesprzeć lokalne inicjatywy i doprowadzić do ustawowego wprowadzenia zakazu budowy wiatraków tak blisko domów jak stawiane są obecnie - twierdzi Hanna Szumińska ze Stowarzyszenia Rozwój-Przyszłość z Dusznik, która uczestniczy w dzisiejszym spotkaniu organizacji.

- Wiele organizatorów protestów ma małą siłę przebicia z powodu niewielkiego doświadczenia, a po drugiej stronie są zasobne finansowo firmy z zastępami prawników. Ogólnopolska organizacja byłaby przydatnym wsparciem dla poszczególnych lokalnych inicjatyw. Byłaby także partnerem do konsultowania zmian prawnych dotyczących energetyki wiatrowej - uważa Zbigniew Sienkiewicz z mazurskiej Koalicji Bezpieczna Energia.

O stanowisko wobec pomysłu zjednoczenia się protestujących zapytaliśmy stowarzyszenie zrzeszającą firmy stawiające elektrownie wiatrowe.

- Jeśli pojawiają się patologie, jeśli ktoś chce oszukać lokalną społeczność, nie przeprowadzi konsultacji społecznych, sprowadza i instaluje szroty, czy wskutek błędów pieniądze z podatków nie trafią tam gdzie powinny, to protest jest uzasadniony. Powiem więcej, taki protest chroni inwestora przed błędem, a społeczeństwo przed negatywnymi skutkami złych inwestycji w złych lokalizacjach - mówi Krzysztof Prasałek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej

-  Każda społeczna debata, która służy poszukiwaniu najlepszych rozwiązań i osiąganiu kompromisów jest właściwa - zapewnia Prasałek i deklaruje współdziałanie z organizacją, która ma powstać.

- Jestem zaskoczona tym stanowiskiem, bo firmy stawiające turbiny zwykle bardzo alergicznie reagują na obywatelskie protesty. Mam nadzieję, że PSEW dotrzyma słowa, bo niestety dotąd w konfliktach społecznych dotyczących wiatraków stawało twardo po stronie inwestorów - powiedziała nam Anna Zalewska (PiS) przewodnicząca parlamentarnego zespołu ds. energii wiatrowej, która wspiera inicjatywę powołania ogólnopolskiej organizacji.

- Jestem w kontakcie z wieloma tymi stowarzyszeniami i grupami obywatelskimi. Sądzę, że ogólnopolska organizacja to bardzo dobry pomysł. Konieczna jest większa kontrola społeczna i ściślejsze regulacje prawne dotyczące budowy elektrowni wiatrowych - uważa poseł Julia Pitera (PO), która niedawno zawiadomiła NIK o licznych nieprawidłowościach przy budowie wiatraków.

W ostatnich dniach głos w sprawie protestów przeciwko elektrowniom publicznie zabrał Greenpeace Polska. Chociaż ta organizacja gorąco popiera rozwój energetyki odnawialnej to oświadczyła, że "farmy wiatrowe powinny powstawać tam, gdzie nie przeszkadzają ludziom i nie zagrażają środowisku, a w szczególności tam, gdzie ich powstawanie służy planecie nie stając się jednocześnie kolejną rzeczą, która dzieli ludzi".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski