Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Właściwe odżywianie. Zdrowe śniadanie

Milena Kochanowska
Zdrowe śniadanie, dobrze zbilansowane, to podstawa
Zdrowe śniadanie, dobrze zbilansowane, to podstawa
Właściwe odżywianie jest niezwykle istotne dla naszego całego organizmu. Najważniejszy z posiłków jest ten pierwszy - czyli zdrowe śniadanie

Właściwe odżywianie ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia fizycznego. To co jemy wpływa również na nasze samopoczucie, emocje, intelekt, a także na urodę.

Niestety, życie w pośpiechu nie sprzyja przestrzeganiu odpowiedniej diety. Nieregularne posiłki, sięganie po produkty o niskiej wartości odżywczej, rezygnowanie ze śniadania na rzecz kawy - takie nawyki mają niewiele wspólnego z zasadami zdrowego, właściwego odżywiania.

- Warto więc zmotywować się do zmiany nawyków żywieniowych, bo dobrze zbilansowany posiłek jest nie do przecenienia dla naszego ogólnego funkcjonowania - namawia prof. Lidia Wądołowska, ekspert Akademii belVita - Poza zdrowiem, to co jemy wpływa również na nasz obecny wygląd i na to, jak będziemy wyglądać za kilkanaście lat. Właściwa dieta, pozwala zachować skórze młodość, spowalnia proces starzenia się i jest najprostszym sposobem na wzmocnienie odporności, zwłaszcza jesienią i zimą.

Szczególnie ważnym dla naszego organizmu posiłkiem jest śniadanie. A jednak wielu z nas nie je go w ogóle, albo też je ten posiłek nieodpowiedni.

- Zdrowe śniadanie powinno stanowić około 1/4 dziennego zalecanego spożycia energii i być bogate w witaminy, składniki mineralne, błonnik, białka, tłuszcze, a przed wszystkim w węglowodany złożone, które są wolno trawione, dzięki czemu stopniowo uwalniają energię - wyjaśnia dr Danuta Gajewska, dietetyk, Prezes Polskiego Towarzystwa Dietetyki. - W zależności od liczby posiłków, powinno dostarczać nam około 25-30 proc. dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Oznacza to, że jeśli potrzebujemy 2000 kcal, to na śniadanie możemy przeznaczyć nawet 500 kcal, ale gdy potrzeby energetyczne są rzędu 1500 kcal, to nie więcej niż 375 kcal.

Wybierajmy na śniadanie produkty z pełnego ziarna zbóż - ciemne pieczywo, płatki, ciasteczka zbożowe. Pamiętajmy też o nabiale, warzywach i owocach. Posiłek ten pomaga organizmowi całkowicie się rozbudzić, ale również zwiększa wydajność pracy - nawet o 30 proc. Ci którzy jedzą regularnie śniadania spożywają w swoich posiłkach więcej witamin (A, C, B2, kwasu foliowego) i składników mineralnych (wapnia, cynku, żelaza) oraz błonnika.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski